5 namirnica koje su bogate probioticima: Nije samo jogurt
Probiotici i prebiotici pomažu u održavanju korisnih bakterija koje su odgovorne ne samo za dobru probavu, već i za naše raspoloženje.
Ne samo naše fizičko blagostanje, čak i naše raspoloženje i rizik od depresije zavise od zdravlja creva i normalnog funkcionisanja. Što bolje i pravilnije funkcioniše naš gastrointestinalni trakt, aktivniji, vedriji, energičniji i bolje se osećamo. Jedan od uslova za zdravlje creva je normalno funkcionisanje „korisnih“ bakterija.
Da bi održali dovoljnu količinu i kvalitet, često je vredno jesti hranu bogatu probioticima. Srećom, ovo nije samo jogurt!
Kuvani pirinač, krompir ili testenina
Ura, sada je i zvanično: proizvodi od skroba su vrlo korisni ne samo za naše zdravlje, već i za figuru. Ali postoji jedan mali trik: za maksimalnu korist moraju se prokuvati, ohladiti, ponovo zagrejati, ponovo ohladiti i tek potom jesti. Nakon dvostrukog hlađenja u pirinču, krompiru ili testenini, nastaje stabilan skrob - prebiotik, vrsta neprebavljivih ugljenih hidrata koji deluje kao hrana crevnih bakterija, stimulišući njihov rast. Pored toga, rezistentni skrob pomaže u povećanju insulinske osetljivosti i na taj način smanjuje rizik od dijabetesa: tako je juče kuvani krompir vrlo zdrava hrana!
Kefir
Ovaj kiselo-mlečni napitak pomaže ne samo povećanju broja korisnih bakterija, već i ublažava alergije na hranu i štiti srce. Uz to, kefir je jedan od retkih proizvoda koji sadrži prirodne gastrointestinalne enzime. Dakle, čaša kefira ujutro i pre spavanja je obavezna!
Zelene banane
Drugi izvor otpornog skroba koji pomaže u održavanju prave količine korisnih bakterija. Pored toga, u zelenim bananama ima mnogo rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, vitamina i minerala. Kao rezultat, ovi plodovi podržavaju zdravlje creva, srca, krvnih sudova, pa čak i kostiju - zato ne čekajte dok ne sazru, jedite zelene!
Kiseli kupus
Zima je vreme da se kuva i jede kiseli kupus. On nije samo bogat vitaminom C, već sadrži mnogo probiotika, koji podržavaju zdravlje naših creva. Usput, ako imate simptome anksioznog poremećaja, depresije ili samo ako osećate pojačani stres, kiseli kupus će vam pomoći da se smirite: korisne bakterije, koje kupus pomaže da „proizvedu“, proizvode i do 80% celokupnog serotonina, što nam pomaže da se osećamo srećno i veselo.
Beli luk
Da, to nije samo lek protiv prehlade: svež beli luk ima mnogo prebiotika koji hrane korisne crevne bakterije. Studija objavljena u časopisu Food Science and Human Wellness je da je jedenje belog luka efikasan način za sprečavanje mnogih gastrointestinalnih bolesti.
(Ženski magazin)
BONUS VIDEO