Kako se pravilno raskida veza prema savetima psihologa: Važno je da ovo ne govorite

Kristina LJubisavljević

09. 08. 2024. 000000 14:30

Foto: Shutterstock

Raskidi se dešavaju iz raznih razloga, ali uporno nezadovoljstvo je možda najjači pokazatelj da je vreme da se veza prekine. Nedostatak komunikacije, posebno u formi izbegavanja važnih razgovora, je još jedna velika crvena zastava. Sveprisutna kritika i različiti budući ciljevi su takođe jasni znaci da romantična veza možda nije održiva. Rano prepoznavanje ovih znakova može vam pomoći da donesete promišljeniju odluku o tome da li da ostanete ili da odete.

Kada treba da se raskine?

- Iako je odluka o tome kada želite da odustanete veoma individualna, postoje neki dobri razlozi da loš odnos što pre završite. Održavanje veze koja više ne ispunjava oba partnera može dovesti do produžene nesreće i ozlojeđenosti - kaže dr Sanam Hafiz, neuropsiholog iz NJujorka za Best Life.

- Preuzimanje inicijative za okončanje veze, iako bolna u tom trenutklu, donosi nove prilike za lični rast - objašnjava ona.

Priprema za razgovor o raskidu

Nakon što donesete odluku da se raziđete, ključno je da se pripremite za razgovor koji dolazi.

- Kraj veze može izazvati osećaj gubitka i tuge, slično kao i žaljenje zbog gubitka voljene osobe. Ovaj preokret može ostaviti pojedince da se osećaju nesigurnim u vezi svog puta napred i osećaja sebe. Što više razmišljate o tome šta ćete reći, to će biti lakše za obe strane. Vežbajte ono što biste želeli da kažete ispred ogledala da biste smanjili stres i pronašli prave reči. Uvežbavanje naglas može vam pomoći da se osećate spremnije.

Pokretanje razgovora

Raskid licem u lice često se smatra najpažljivijim. Međutim, Hafez podseća da ovaj scenario nije uvek izvodljiv, posebno u slučaju veza na daljinu ili situacija koje uključuju potencijalnu emocionalnu nestabilnost.

- U takvim slučajevima, alternativne metode poput telefonskog poziva ili video poziva, i dalje mogu preneti poštovanje i omogućiti jasan, empatičan razgovor - kaže psiholog.

Kada na kraju pokrenete razgovor, počnite sa frazom koja signalizira ozbiljnost teme, poput „Hej, moramo da razgovaramo“. Ovo postavlja teren za iskren i otvoren razgovor. Korišćenje „ja“ izjava je centralna taktika za odvraćanje krivice od svog partnera. Budite jasni i iskreni u svojim osećanjima, a da ne budete grubi ili neljubazni. Usredsredite se na ono što vam ne odgovara u vezi umesto da krivite drugu osobu.

Kretanje napred nakon raskida

Napredovanje nakon raskida je šansa za lični razvoj i samootkrivanje.

- Nastavak zahteva period razmišljanja i prilagođavanja, tokom kojeg pojedinci moraju da upravljaju svojim emocijama i samostalno izgrade svoje živote - kaže Hafiz.

Izbegavajte izolaciju i umesto toga uključite se u zdrave navike nege o sebi. Da biste krenuli dalje nakon raskida na pozitivan način, važno je da ograničite vreme provedeno na društvenim mrežama, posebno izbegavajući postove bivšeg partnera i da se fokusirate na lični rast i samousavršavanje.

BONUS VIDEO