AKO POJEDETE TRULU LUBENICU DESIĆE SE OVO: Ako vidite ovo na dnu posude, bacajte je odmah

Nataša Tutnjević

19. 07. 2024. 000000 17:30

Photo:Shutterstock

Lubenica može da ostane sveža čak pune dve nedelje ukoliko je stavimo celu u frižider. Međutim, malo ko ima mesta da je drži tako nenačetu, već je skoro svi bar prepolovimo, jedan deo se pojede istog dana, a drugi vratimo u frižider.

 

Kad je isečemo, najbolje je da lubenicu čuvamo u posudi koja se hermetički zatvara, a idealna temperatura je 4C stepena. Tada lubenica može da očuva svežinu između tri i pet dana.

Kako da prepoznate bajatu lubenicu?
Kad je kupujete, birajte onu na kojoj se još vidi sveža peteljka ako uspete da takvu nađete. Pazite da na kori nema vidljivih oštećenja ni tamnih fleka.

Ako je lubenica isečena i stoji u frižideru, svaki put proverite da li je sveža pre nego što je servirate. "Meso" lubenice treba da bude čvrsto i hrskavo. Obratite pažnju na dno posude u kojoj je stajala - ukoliko primetite da je sok postao sluzave konzistencije, ta lubenica više nije za jelo.

Da proverite svežinu, pažljivo omirišite parčiće lubenice. Ako je sveža, ona ima prijatan, blag i slatkast miris. Ako miriše kiselkasto, neprijatno, najbolje je da je bacite.

Ako i dalje niste sigurni, možete da okusite parčence. Ako je kiselkasto ili osećate neprijatan ukus u ustima kad lubenicu progutate, nije više za jelo.

Da li ste pokvarili stomak bajatom lubenicom?
Ako ste se prevarili i jeli lubenicu koja je ipak bila bajata, ovo su simptomi da ste pokvarili stomak:

grčevi i bolovi u stomaku
dijareja - česta, meka ili vodena stolica
mučnina i povraćanje
temperatura - povišena telesna temperatura, pojačano znojenje, drhtavica
glavobolja
slabost.
Simptomi su najčešće izazvani bakterijama koje se razvijaju na pokvarenoj hrani, a to mogu biti salmonela, ešerihija koli ili listerija. Ukoliko su tegobe izuzetno jake, potražite pomoć lekara. Pročitajte i kako da izaberete slatku lubenicu.

Lepa i srećna 

Bonus video: 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU