Stručnjak objašnjava šta obavezno treba da bude u rutini deteta od 6. godine: Važno je za psihu

Kristina LJubisavljević

17. 07. 2024. 000000 20:30

Foto: Shutterstock

Kada se donosi takva odluka, treba uzeti mnogo faktora u obzir, ali stručnjak za razvoj dece dr Amanda Gamer smatra da roditelji previše štite decu i tvrdi da šestogodišnje dete može bez nadzora da se igra napolju.

Govoreći na tu temu u radijskoj emisiji In my opinion, ona je istakla da time što roditelji "previše maze" svoju decu zapravo im nanose štetu, pa je objasnila kako prezaštićenost može da utiče na veštine donošenja odluka koje deca razvijaju.

Dr Gamer je istakla da time što roditelji ne dozvoljavaju deci da se igraju napolju bez nadzora, zapravo im oduzimaju šansu da nauče da procene rizik, socijalizuju se, donose odluke i sklapaju prijateljstva, prenosi everymum.ie. Ona je istakla da razume da se roditelji plaše da puste decu da se igraju napolju bez nadzora, ali da su nesreće u kući češće nego otmice dece.

Navodeći da razume strah roditelja da se njihovoj deci nešto loše ne desi, dr Gamer je rekla i zašto je važno da se deca igraju napolju sama, bez nadzora odraslih: "Čim dođe do nekog konflikta, oni se okreću ka roditeljima da to reše. Kada se deca igraju sama, imaju priliku da sami rešavaju konflikte, da uče stvari poput empatije i veštine liderstva".

Stručnjak za razvoj dece je poručila i da je važno da postoje bezbedna mesta gde mala deca mogu da se igraju i gde roditelji mogu bez brige da ih puste da "zarade koju modricu ili ogrebano koleno kako bi naučili šta su opasnosti i rizik".

- Važno je da ih pustimo da prave greške kada su posledice male, tako da kada su stariji i posledice su veće, znaju kako da se nose sa tim stvarima - poručila je dr Gamer.

(Yumama)

BONUS VIDEO