I LOŠ PERIOD JE DEO NAŠEG ŽIVOTA: Kako psiholozi izlaze na kraj sa lošim danima

Kristina Lalić-Spirković

29. 05. 2024. 000000 19:30

Foto: Shutterstosk

Kako izgleda dan kada se osećamo loše razlikuje se od osobe do osobe - neki ljudi su rasejani ili pod stresom, dok se drugi osećaju slabo i umorno. Bez obzira na to kako izgleda jedan od tih teških dana, može se reći da je neprijatan. I sigurno ne želimo da učinimo ništa što bi pogoršalo već i tako težak dan.

Ti naporni, teški i uporni periodi ne zaobilaze ni psihologe, te i oni rade određene stvari kako bi se zbrinuli i što brže ih ostavili iza sebe.

Fizičke potrebe

"Uglavnom počinjem tako što napravim popis mojih fizičkih potrebe i jesu li tog dana zadovoljene ili ne. "Da li sam uzeo lekove? Da li pijem dovoljno vode? Jesam li se dovoljno naspavao? Da li sam dovoljno jeo i kretao se tog dana", kaže Em Evans, terapeut. 

Stručnjaci naglašavaju da u situacijama kada se suočavamo sa lošim danom mentalnog zdravlja ne smemo da zaboravimo fizičke potrebe: "Ako telu ne obezbeđujete hranu, vodu i druge potrepštine, nećete činiti nikakvu uslugu svom mentalnom ili fizičkom zdravlju".

Promena plana

Kada imamo težak dan, dobra je ideja da ne vršimo dodatni pritisak na sebe – ko želi da ispunjava zadatke sa liste kada je teško čak i ustati iz kreveta?
"Ponekad biti produktivan podrazumeva samo nivo stresa koji nam nije potreban", naglašava Nat Adej, terapeut, a piše Haf post. 

Bez donošenje velikih odluka

"Pokušavam da izbegnem donošenje velikih odluka, bilo da se radi o planiranju putovanja s nekim ili donošenju velike zdravstvene odluke. Ako se na mentalnom nivou ne osećam najbolje u tom trenutku, neću donositi nikakvu odluku koja bi mogla da utiče na moj život u daljoj ili samo bližoj budućnosti", rekao je Adej.

Razmislite o tome: ako niste u dobroj fazi, mogli biste da završite tako da pristanete na nešto što zapravo ne želite da uradite ili donesete odluku zbog teskobe i nepažljivog razmišljanja, savetuju psiholozi.

Izaći napolje, kretati se

Poznato je da je priroda dobra za mentalno zdravlje. Studije pokazuju da boravak u prirodi utiče da se osećamo srećnije, a odlazak u šetnju šumom u poređenju sa užurbanim okruženjem može smanjiti stres. Takođe, istraživanja govore da vežbanje pomaže u redukciji stresa tako da malo pokreta može biti dobra ideja u situacijama kada se mentalno ne osećamo najbolje.

Druženje sa prijateljima i vreme provedeno sa porodicom može biti veoma korisno. Preporuka je da kanimo društvenih mreža, nego zaista da porazgovaramo sa bližnjima.

Odmarati se

Kretanje jeste preporučljivo, ali ne bi trebalo forsirati svoje telo po svaku cenu - obavezna šetnja ili trening, jer je to inače deo vaše rutine. Ne bi trebalo da očekujemo da ćemo biti aktivni kao inače.

"Tokom loših dana mentalnog zdravlja, fokusiram na odmor koliko god mogu. To može značiti bilo šta, od dremanja do jednostavnog ležanja na kauču da odmorim svoje telo", naglašava terapeut Pajel Patel.

(RT)

 

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU