VAŽNO JE NA ŠTA TROŠITE, A NE SAMO KOLIKO: Pet jednostavnih pravila da UŠTEDITE NOVAC BEZ ODRICANJA
Prethodna godina nam je pokazala koliko su uštede važne, posebno u sadašnjem kontekstu. Tako bi bilo dobro da i 2024. godine nastavimo da se fokusiram na obezbeđivanje stabilne i bezbrižne budućnosti. Ušteda novca ponekad može izgledati kao izazov, ali uz malo discipline i planiranja možete se približiti bezbrižnijoj finansijskoj budućnosti. Danas delimo sa vama 5 pravila koja vam mogu pomoći svaki put i koja možete koristiti 2024. godine!
Trošite manje nego što zarađujete
Najvažnija stvar koju treba da postavite kao svoj cilj jeste da imate kontrolu nad svojim finansijama. Uvek vodite računa da na kraju potrošite manje nego što zaradite, tako da uvek možete da uštedite. Naravno, to zahteval da napravite realan budžet, u kojem treba da uzmete u obzir svoj životni stil i svoja mala zadovoljstva. Na taj način sve izgleda kao planiranje, a ne kao zadatak.
Primenjujte princip 50-30-20
Kao dobar način uštede može vam se pokazati i princip 50-30-20. Prema njemu, 50% prihoda ide na osnovne troškove, kao što su računi, kredit, hrana i zdravstveni troškovi. To su nezaobilazni troškovi, koji su deo svakodnevne rutine svakog čoveka.
Zatim, 30% predstavlja troškove za one stvari koje nisu nužno neophodne, ali koje vam donose udobnost i radost: odmor, odeća, šminka i druge zabavne aktivnosti. Konačno, 20% predstavlja novac namenjen štednji: hitnom fondu i investicijama.
Kupujte samo stvari koje vam donose vrednost
Trudite se koliko god je to moguće da izbegnete trošenje na stvari koje su samo privremene i kojih se nećete setiti za nekoliko dana, poput bluze koja vam ni ne koristi. UlažIte u svoja iskustva i u stvari koje vas čine srećnom. Ceo ovaj proces zahteva rigoroznu selekciju, pažljivo donošenje odluka, a takođe i da zaista poznajete sebe.
Odnos prema novcu
Novac je važan za sigurnu i udobnu budućnost. Trebalo bi da razmislite i modifikujete ograničavajuća uverenja vezana za novaci da poštujete svoje vreme i rad. Pažljivo upravljajte budžetom i izbegavajte gomilanje dugova kada to nije neophodno.
Postavite sebi jasne ciljeve
Bilo da se radilo o uštedi novca za odmor, bilo da želite da uštedite za neku edukaciju, uvek postavljajte jasne i merljive ciljeve, vezane za kontekst u kome se se nalazite u određenoj fazi svog života. Ovi jasni i realni ciljevi pomažu vam da ostanete motivisan i da svoje troškove održavate pod konac.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU