Ovo većina roditelja radi, a psiholozi savetuju drugačije: Može da ima drugačiji tok vaspitanja

Kristina LJubisavljević

04. 01. 2024. 000000 15:30

Foto: Shutterstock

To nije uvek lako, savremeno doba donosi i nove izazove, pa ponekad moderni roditelji prate i neka pravila kojima zapravo štete detetu.

Neka pravila u vaspitanju, međutim, bilo da su novijeg datuma ili su stare, oprobane metode, ne štete deci, već prosto nemaju efekta. Tako je i sa onim čuvenim: "Kako se kaže? Reci teti: 'Hvala na poklonu'", kojima roditelji žele da nauče decu da se zahvale osobi koja im nešto pokloni.

Međutim, psiholog dr Beki Kenedi, autorka bestseler knjige "Good Inside", objašnjava zašto ne treba to da govorite deci i šta da kažete umesto toga, što će biti efikasnije.

"Nikada ne učimo decu manirima niti zahvalnosti - što je zapravo osećaj da dete treba da kaže 'hvala' samo, bez podsetnika – kroz posramljivanje i pritisak. To ne radi kod dece, ne radi ni kod odraslih. To nije efikasno. Možemo da ih naučimo zahvalnosti i manirima kroz pripremu i davanje primera", kaže dr Beki u videu koji je objavila na Instagramu.

Ona je dala i tri primera šta da kažete detetu, tj. kako da ga mnogo efikasnije naučite da se samo zahvali na poklonu kada unapred znate da će dobiti neke poklone, što su situacije za praznike, dečje rođendane...

"Recite detetu: 'Hej, mislim da ćeš danas dobiti neke poklone. Kako ćeš odgovoriti? Želiš li da vežbamo?'

Još jedna stvar koju možete da kažete. 'Hej, ponekad je teško zahvaliti se nekome na poklonu koji ti se čak i ne sviđa. Hm, mislim da možemo oboje. Može da nam se zapravo ne dopada poklon i da ipak kažemo nekome hvala ti jer je lepo što je taj neko mislio na nas'", daje primere dr Beki.

Ona objašnjava i kako da postupite u situaciji kada se dete ipak ne zahvali.

"Ako se to ne desi, vi pružite primer. 'Mnogo ti hvala. Tomiju se baš dopada poklon' ili 'Hvala ti mnogo, znaš da Radž voli puzle i kupio si mu ih, to je baš lepo'", navodi psiholog primere.

Dr Kenedi ističe da će sve ove stvari biti mnogo više od koristi u trenutku kada dete dobije poklon, ali i uopšteno kod dece kako bi razvila osećaj zahvalnosti i lepe manire.

BONUS VIDEO

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU