Zašto se LJUBIMO u NOVOGODIŠNJOJ NOĆI? Da li ste se nekada zapitali o poreklu ove tradicije
Saturnalije su se održavale svake godine tokom zimskog solsticija, a pošto je to bila najveća zabava u godini, prirodno je uključivala javno opijanje. Nekako se taj deo pretvorio u ljubljenje, a pošto su Saturnalije održane između 17. i 23. decembra, stručnjaci veruju da je tako započeo novogodišnji poljubac.
Hogmanai tradicije, s druge strane, uključuju barem novogodišnji poljubac.
Prema dr Kristini Ficdžerald, profesorki engleske književnosti na Univerzitetu u Toledu, jedno od najranijih književnih pomena novogodišnjeg poljupca (moguće i prvo) seže u srednji vek: konkretno, Ser Gavejn i Zeleni vitez. Jedan odlomak se dešava na Novu godinu i odnosi se na prazničnu igru u kojoj dame koje izgube moraju nešto da daju muškarcima (i sugeriše se da to rade srećno). U međuvremenu, muški pobednici „nisu ljuti“ zbog ovog pravila – „ironično potcenjivanje“, kaže Ficdžerald „Svako sjajno izdanje i komentar koji sam videla o ovome pretpostavljaju da je „nešto“ u stvari „poljubac“, dodala je ona.
-Poenta poljupca je u stvaranju veza, fizičkih i emocionalnih- kaže psiholozi.
Rečeno je i da poljubac u ponoć jača vezu, a tu dolazi do sujeverja. Ako se par ne poljubi u ponoć, ljudi veruju da njihova veza nije tako jaka i da bi mogla propasti u godini koja dolazi.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU