ŠTITI OD ZLIH DUHOVA: Ovo cveće NIKAKO SA GROBLJA ne nosite KUĆI
Iako njeni šareni cvetovi šire poruku da početak zime može biti okarakterisan lepotom, kod nas se smatra simbolom prolaznosti, smrti i žaljenja.
Stari Grci smatrali su da hrizantema štiti od zlih duhova. Ali takođe su tvrdili da se cveće ne sme ubrati s groblja jer će toj osobi doneti nesreću.
Osim toga, zbog svoje otpornosti na hladne temperature i mraz, simbolizuje besmrtnost.
Simbol sreće, zdravlja i prosperiteta
Hrizanteme potiču iz Azije, tačnije iz Kine i Japana, gde se smatraju cvetovima sreće i prosperiteta. Ovo cveće u Japanu je znak carske porodice, a u Kini se obično poklanja na krštenjima i proslavama rođendana. Kinezi od hrizantema prave vino koje zrije godinu dana, a ispija se devetog dana u devetom mesecu. Ovaj potez donosi dug, miran i zdrav život porodice.
Zlatni cvet
U zapadnom svetu hrizanteme su se prvi put pojavile u 17. veku. Švedski botaničar Karl Linaeus nazvao ih je zlatnim cvećem spojivši grčku reč chrysos za zlato s anthemonom (cvetom).
U Australiji se hrizanteme tradicionalno poklanjaju za Majčin dan, a u Sjedinjenim Američkim Državama simbol su poštenja i često se znaju naći kao ukras na venčanjima.
Tokom Viktorijanskog doba u Engleskoj ovo se cveće smatralo simbolom prijateljstva, a nosilo se i osobama koje su se oporavljale od bolesti.
Imajte na umu da boja cveta doprinosi simbolici. Dobijete li na dar crvenu hrizantemu, to je jasan izraz ljubavi. Žuta hrizantema označava žaljenje, a bela je simbol odanosti i predanosti osobi kojoj se daje.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU