Pet načina da navedete dete da vam kaže svoje tajne: Ovo je prvi korak koji roditelj treba da preduzme

Kristina LJubisavljević

11. 09. 2023. 000000 17:00

Foto: Shutterstock

Dobra vest je da postoje jednostavni načini koji roditeljima mogu da pomognu da razgovaraju i na razigran način saznaju šta dete zaista misli i šta ga brine.

1. Izgradite poverenje

Budite otvoreni, uvek podržite svoje dete kako bi se osećalo prijatno kada govori o bilo kojoj temi. Pokušajte da stvorite atmosferu bez osuđivanja ili kritike kako bi ono osećalo da može da priča o svojim mislima i osećanjima bez straha.

2. Naučite kako da postavljate otvorena pitanja

Umesto da direktno pitate dete o određenoj situaciji ili problemu, postavljajte otvorena pitanja koja mu omogućavaju da slobodno izrazi svoje misli i osećanja. Na primer, umesto da kažete: "Šta se desilo u školi?", postavite pitanje: "Kakav ti je bio dan u školi? Šta ti se dopalo, a šta ne?"

3. Postepeno dublje ulazite u razgovor

Počnite sa površnim temama i postepeno pređite na ličnija i važnija pitanja. Ovo će pomoći vašem detetu da se oseća prijatno i spremno da razgovara o težim stvarima.

4. Aktivno slušajte

Posvetite svom detetu punu pažnju kada govori. Pokažite da ste zainteresovani za njegovo mišljenje i osećanja tako što ćete postavljati "pojašnjavajuća" pitanja i ponavljati njegove reči kako biste pokazali da ga slušate i razumete.

5. Kreativni metod

Nekoj deci može da bude teško da govore o svojim osećanjima i mislima. U takvim slučajevima možete ga zamoliti da nacrta situaciju, odigra je ili čak sebi napiše pismo. Takođe možete da koristite metod nedovršenih pitanja, i to u obliku igre. Vi započnete rečenicu, a dete je brzo završi. Zatim se možete prebaciti tako da dete postavlja pitanja.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU