Deset trikova za opuštanje: Možete da ih primenite svakodnevno
Dodavanjem više alata za mentalno zdravlje, moći ćete bolje da se nosite sa tim neizbežnim trenucima preopterećenosti, anksioznosti ili nelagodnosti.
10 najboljih načina da se osećate smireno i srećno bez meditacije
1. Koristite svoju nedominantnu ruku
Za mnoge ljude umetnost pruža osećaj terapijskog oslobađanja. Nilou Esmeilpur, klinički savetnik, predlaže da pokušate da crtate, pišete ili slikate svojom nedominantnom rukom.
Korišćenje vaše nedominantne ruke prisiljava vas da usporite i koncentrišete se na zadatak koji imate. To može biti oslobađajuće iskustvo koje otvara nove puteve u mozgu i pruža odmor od rutinskih obrazaca razmišljanja.
2. Vođenje dnevnika
Dnevnik je još jedan alat koji vam može pomoći da se osećate smireno i srećno - posebno ako se fokusirate na pozitivno dok pišete.
„Napravite dnevnik zahvalnosti koristeći umetničke elemente poput skica, kolaža ili čak digitalnih medija“, savetuje Brent Metkalf , socijalni radnik i terapeut. Izražavanje zahvalnosti kreativnim sredstvima pojačava pozitivne emocije. Dok se fokusirate na stvari na kojima ste zahvalni i prevodite ih u vizuelni oblik, jačate neuronske puteve povezane sa srećom i zadovoljstvom.
Možete i da vodite dnevnik svojih nasumičnih dela ljubaznosti, koliko god ona bila velika ili mala. Aktivnim razmišljanjem o ovim akcijama u dnevniku, pojačavate pozitivne emocije povezane sa ljubaznošću i empatijom.
3. Šumsko kupanje
Uranjanje u prirodno okruženje je još jedan odličan način da poboljšate raspoloženje i smanjite nivo stresa. Povezivanje sa prirodom, čak i u malim dozama, dokazano smanjuje hormone stresa i povećava osećaj blagostanja. Može vam pomoći da se osećate utemeljenije i povezanije sa svetom oko sebe, pružajući odmor od gradske verve.
4. Vreme za igru
Nilou Esmeilpur predlaže da se odvoji vreme za igru: “Igra nije samo za decu; to je vitalni aspekt ljudske kreativnosti i opuštanja. Uključivanje u igrive aktivnosti može doneti radost, smanjiti stres i ponovo vas povezati sa jednostavnijim, intuitivnijim načinom postojanja", kaže ona.
5. Fizička aktivnost
Vežbanje može imati ogroman uticaj na vaše mentalno zdravlje, kaže DžejTrambadija, klinički psiholog: „Redovno vežbanje je povezano sa oslobađanjem endorfina, koji prirodno podižu raspoloženja.”„Fizička aktivnost takođe smanjuje hormone stresa i može poboljšati vaš opšti osećaj blagostanja.
Iako bi sve što ubrzava vaš otkucaj srca trebalo da ima uticaja, Metkalf kaže da postoji jedna vrsta vežbe koja je korisnija od ostalih: joga smeha. "Kada se smejete, vaše telo oslobađa endorfine, koji su prirodni podizači raspoloženja. Uključivanje u jogu smeha pomaže vam da se oslobodite samosvesti, promovišete društveno povezivanje i izazivate istinsko osećanje sreće."
6. Društvene veze
Ako želite da se osećate srećno i smireno, takođe je od suštinskog značaja da negujete svoje veze sa drugima, kaže Trambadija. U stvari, prema studiji iz 2007. objavljenoj u časopisu Psychiatry , jake mreže socijalne podrške su ključne za naše fizičko i mentalno zdravlje.
7. Pozitivne afirmacije
Pozitivna samopotvrđivanja mogu da transformišu našu sliku o sebi, čineći da se osećamo mirnije. „Naši umovi veruju u ono što im kažemo da veruju“, kaže Malori Grimste, terapeutkinja za mentalno zdravlje specijalizovana za rad sa tinejdžerima. "Afirmacije su odličan načinda svoje misli prilagodimo pozitivnijem ili korisnijem načinu razmišljanja. Važno je imati na umu da ne možemo uvek da kontrolišemo svoje automatske misaone odgovore, ali možemo da vežbamo ponavljanje ili afirmaciju drugih korisnijih načina razmišljanja“.
Afirmacije vam takođe mogu pomoći da "premostite jaz" između loših i dobrih osećanja, kaže Grimste: „Jednostavan način da premostimo jaz od mesta gde smo sada do mesta gde želimo da budemo jeste da kombinujemo potvrđivanje i afirmacije sa rečima 'iako'”.
Evo šablona: „Iako (ubacite neprijatno iskustvo ili misao), jesam (ubacite potvrdu na kojoj radite)“. Na primer, mogli biste reći: „Iako žalim zbog teškog gubitka, još uvek mogu da nađem neku radost ili svrhu u svakom danu.“
8. Povežite se sa telom i umirite ga
Grimste kaže da je takođe važno obratiti pažnju na svoje fizičke reakcije na stres kada su vremena teška.
"Ovo je jedna od mojih omiljenih strategija da se osećam mirnije i srećnije", kaže ona. „Uključivanje u trenutne signale ili reakcije vašeg tela će vam dati naznake kako da umirite tu reakciju. Na primer, kada sam uznemiren, grlo mi se veoma osuši i osećam da se formira grudva. Ako popijem hladnu vodu, grlo mi se opušta i osećam se bolje. Neki drugi primeri samoumirivanja su gledanje utešne emisije, nošenje komada odeće u kome se osećate prijatno, slušanje muzike koja vam podiže raspoloženje i još mnogo toga."
9. Dobar san
Loš san može učiniti da se osećate još gore. Većina odraslih bi trebalo da ima za cilj sedam do devet sati sna u toku noći, iako mnogi od nas ne ispunjavaju ovaj cilj.
Zbog toga stručnjaci preporučuju da se fokusirate na higijenu spavanja tako što ćete utvrditi redovno vreme za spavanje i buđenje, pripremiti spavaću sobu za spavanje, dobro jesti, vežbati i rano isključiti uređaje.
10. Bez multitaskinga
Savremeni svet zahteva da stalno povećavamo svoju efikasnost. Međutim, ako se posvetite jednoj po jednoj aktivnosti može učiniti da se osećate znatno smirenije i srećnije. Fokusiranje na jedan po jedan zadatak može dovesti do većeg osećaja postignuća i smanjenog stresa u poređenju sa multitaskingom.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU