Šta ne bi trebalo čistiti ALKOHOLNIM SIRĆETOM? Može trajno oštetiti određene materijale i površine
Belo sirće ima široku primenu u održavanju higijene doma i koristi se na razne načine, kao glavni sastojak domaćih sredstava za čišćenje različitih površina.
Poznato je da je ono posebno efikasno u kombinaciji sa sodom bikarbonom.
Zašto treba čistiti sodom bikarbonom i sirćetom?
Sirće i soda bikarbona se nalaze na suprotnim stranama pH skale, odnosno mere koliko je neka supstanca kisela ili bazna. Kao bazna, soda bikarbona rastvara organska jedinjenja koja čine prljavštinu, masnoću i sl, a mineralna struktura njenih čestica obezbeđuje nežno čišćenje bez ogrebotina.
Kao kiselina, sirće dalje razlaže minerale, a kombinovanje ovih sastojaka daje neverovatne rezultate! Kada se soda bikarbona pomeša sa sirćetom, kiselina razgrađuje sodu bikarbonu, oslobađajući gas ugljen-dioksida, koji pomaže da se nečistoća u potpunosti ukloni.
Šta ne treba da se čisti alkoholnim sirćetom?
Međutim, postoje ograničenja kada je u pitanju održavanje higijene uz pomoć sirćeta.
Kako ističe Kirsti Barton, menadžerka digitalnog marketinga u kompaniji Alternative Flooring, sirće ne bi trebalo da se koristi za čišćenje tekstilnih podnih obloga: tepiha, staza, prostirki...
– To nije efikasno rešenje jer nema deterdžentnost – kaže ona – tako da ne čisti ništa bolje od obične vode, a da ne pominjemo dugotrajan miris.
I ne samo što možda nećete dobro očistiti tepih nego ćete možda napraviti još veći problem.
– Što je još važnije, belo sirće može da ostavi kisele mrlje, kao vino, voćni sok ili gazirano piće, a to ih čini nemogućim za uklanjanje – ističe.
Takođe, sirće moćže da razbije delikatna vlakna i ostavite tragove i da destabilizuje alkalno bojene tkanine poput pamuka, tvrdi Bartonova.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU