SVETSKI DAN VEŠTINA MLADIH: Važnost osposobljavanja nastavnika, trenera i mladih za transformativnu budućnost
Kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2014. godine proglasila 15. jul za Svetski dan veština mladih, imala je za cilj da ukaže na važnost prilagođavanja novim trendovima pri zapošljavanju.
Poslovi, u današnje moderno vreme, donose potrebe za novim znanjima i dinamičniji odnos prema sistemu rada. Upravo iz tih razloga je od suštinskog značaja uložiti svu potrebnu energiju u pronalaženje načina da se što efikasnije pomogne mladim generacijama u savlađivanju prepreka na novim radnim pozicijama.
Tehničko i stručno obrazovanje i obuka (TVET) je jedan od krucijalnih načina da se mladi osposobe na poslovima i zanimanjima koja im se nude. Zašto je ovo toliko bitno? Upravo zato da se mladima skrene pažnja na to od kakvog je značaja imati kvalitetno obrazovanje, dobre veštine i tehnike koje će im pomoći da budu uspešni u poslovima koji ih očekuju i koji im se nude. Samo putem priznatih sertifikata, pravih i stečenih veština i kvalitetne obuke moguće je ostvariti uspeh kakav se od Zaposlenih očekuje. Pritom, treba imati na umu da je moderno tržište rada takvo da nam je neophodno celoživotno učenje i kontinuirano profesionalno usavršavanje.
Zašto je Svetski dan veština mladih važan?
Od izuzetnog je značaja ovaj potez Ujedinjenih nacija da bi se na ispravan i sistematičan način prišlo problemu kao što je zapošljavanje, u kojem nije samo akcenat na zapošljavanju, već na samoj edukaciji Zaposlenih koji treba da ostvare svoj pun potencijal na radnom mestu.
Na koji se još način može pomoći mladima u pronalaženju posla?
Kompanija NIS već treću godinu za redom organizuje obuke za mlade iz SOS Dečijeg sela Srbije u cilju sticanja praktičnih znanja i veština za izlazak na tržište rada. Zaposleni NIS-a volonterski učestvuju u programu “Jaki mladi” čiji je nosilac organizacija SOS Dečija sela Srbije. Samo neke od tema su: pisanje biografije i motivacionog pisma, učešće na razgovoru za posao, proces selekcije kandidata i kako skrenuti pažnju na sebe.
Ova kompanija je ujedno i jedan od dobrih primera kada je reč o ulaganju u zaposlene i njihove obuke. Naime, kako se navodi u Izveštaju o održivom razvoju NIS-a za 2022. godinu NIS je, u saradnji sa eksternim saradnicima. organizovao 3.407 obuka na kojima je učestvovalo 4.407 zaposlenih. Ukupan broj sati obuka iznosi 95.879. U saradnji sa internim trenerima realizovano je 1.565 internih obuka, na kojima je 4.284 zaposlenih. Posebno je značajno i što je NIS nastavio da pruža šansu mladima tako da su u kompaniji prošle godine realizovani program studentske prakse NIS Calling, kao i program zapošljavanja mladih diplomaca i studenata master studija „NIS Energy”.