PREKOMERNO IZVINJAVANJE: Zašto se to dešava i kako da prekinemo tu naviku?

Kristina LJubisavljević

14. 04. 2023. 000000 20:30

Foto: Shutterstock

Možda ne zvuči tako loše, ali utiče na vaše mentalno zdravlje. Ako ste osoba koja se izvinjava za trivijalne stvari koje možda nisu ni vaša krivica ili jednostavno ne zahtevaju izvinjenje, možda ste primetili da se ne osećate dobro kada to radite. Kada se izvinite bez pravog razloga, vaš mozak vam možda govori da samo vodite računa o tome da sve bude kako treba. Ipak, ako obraćate pažnju na svoje emocije kada se previše izvinjavate, najverovatnije ćete naići na loš osećaj u telu.

Zašto se previše izvinjavamo?

Vaše telo zna da radite nešto što nije u redu za vas kada se previše izvinjavate i pokušava da vam privuče pažnju tako što ćete to osetiti. Licencirani traumatski terapeut Kobi Kembel objašnjava psihologiju koja stoji iza osećanja.

- U suštini, prekomerno izvinjenje je samoizdaja. To govori: "Preuzeću krivicu i posledic i kada ne pripadaju meni" - objašnjava za Zoe Report.

- Socijalizovani smo da verujemo da je naše prihvatanje od drugih zasnovano na tome koliko smo ljubazni i popustljivi. Možda mislite da će preuzimanje krivice koja nije vaša učiniti da se neko drugi oseća bolje, ali regulisanje emocija drugih ljudi pre svojih je dugoročno štetno. Vreme je da prestanete da brinete o tome šta drugi misle! Nisko samopoštovanje takođe može biti uzrok nepotrebnih izvinjenja. Zameniti "izvini" sa "hvala" je odlično mesto za početak - objašnjava Kembel.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU