Da li znate koliko SMETE NAJDUŽE da ležite u toploj kupki?
Ruska doktorka Alena Parecka objašnjava u kojoj vodi možete da se kupate duže, a u kojoj ne možete da ležite duže od 10 minuta.
Za mnoge ljude, kupanje u toploj kupki nakon dugog dana na poslu je spas. Opušta, umiruje, zagreva i pomaže da bolje spavate. Ali važno je shvatiti da visoke temperature vode ne samo da mogu poboljšati blagostanje, već i štetiti zdravlju ako se uzimaju pogrešno.
Pre svega, ne treba svakodnevno praktikovati tople kupke, kako ne bi narušili integritet kože zbog prekomernog namakanja i kršenja hidrolipidnog sloja. Slično tome, ne bi trebalo da vežbate svakodnevno kupanje sa penom, morskom solju ili drugom kozmetikom.
Važna je i temperatura vode – što je viša, manje vremena treba da budete u vodi da biste izbegli pregrevanje i negativne reakcije krvnih sudova.
- Dakle, ako je voda oko 35-37 stepeni, vreme provedeno u njoj ne bi trebalo da prelazi 20-25 minuta. Ako je voda veća od 40 stepeni, ne preporučuje se da se u njoj provodi više od 10 minuta. To može dovesti do prekomerne vazodilatacije i vrtoglavice, gubitka svesti. Moguće je i pregrevanje tela - doktorka Alena Parecka.