Da li vas muči ZELENA DIJAREJA? Ruski gastroenterolog upozorava kada je vreme da se obratite lekaru
Creva su jedan od glavnih načina izlučivanja otpadnih materija, a promena konzistencije i boje fecesa često ukazuje na probleme sa gastrointestinalnim traktom. Normalno, stolice su braon boje i dobro oblikovane. Glavnu boju daju im žučni pigmenti i proizvodi koje koristimo. Konzistencija stolice zavisi od vode koju sadrži. Normalno, njegov udeo je 70-80%.
Najčešće, retka stolica i promena njene boje signaliziraju probleme u našem telu. Zašto se javlja zelena dijareja kod odraslih i kako je lečiti, otkriva ruski gastroenterološkinja Aleksandra Emeljanova.
Pročitajte još: Otkrivamo 5 načina kako da pijete više vode dnevno
Neke od namirnica koje jedemo, kao što je hrana sa visokim sadržajem hlorofila, mogu da daju stolici zelenu boju. Najčešće su to zelenilo i zeleno povrće . Promenu boje stolice može izazvati i upotreba prehrambenih boja, koje se nalaze u slatkišima, želeu ili marmeladi. Zelenkastu nijansu pražnjenju creva daju i neki multivitaminski preparati, lekovi sa visokim sadržajem gvožđa, joda i sorbenata, neki antibiotici.
Ako je proces fiziološke prirode, učestalost i konzistencija stolice se ne menjaju. Ali česta tečna i zelena stolica uvek ukazuje na prisustvo bolesti. Naročito ako je praćen bolom u stomaku i lošim osećajem. Može biti nekoliko razloga za ovo stanje:
- razne crevne infekcije;
- bolesti jetre i žučne kese;
- peptički čir, GERB, inflamatorna bolest creva, hiperacidni gastritis;
- disbakterioza;
- onkološke bolesti;
- celijakija (zapaljenje sluzokože tankog creva);
- alergijske reakcije na hranu;
- trovanje živom, arsenom.
Pored zelene dijareje, ove bolesti i patološka stanja mogu biti praćena i simptomima kao što su:
Pročitajte još: Poslušajte ove savete i tretmani vam neće biti potrebni: Otkrivamo kako bi trebalo da izgleda vaša ISHRANA
- nadutost i crevni grčevi;
- bol u stomaku, koji se često širi u donji deo leđa i bokove;
- povećanje telesne temperature;
- mučnina povraćanje;
- uvredljiv miris stolice.
Šta znači zelena dijareja kod odraslih?
Nije uvek moguće odrediti bolest gastrointestinalnog trakta samo po boji fecesa. Ostali njeni parametri su takođe važni: konzistencija, miris, prisustvo krvi, sluzi ili pene, učestalost pražnjenja creva i prateći simptomi. Za precizniju dijagnozu biće potrebna laboratorijska analiza fecesa. U svakom slučaju, ako se pojavi tečna zelena stolica, odmah se obratite lekaru.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU