Udomili ste MAČKU? Evo kako da joj pomognete da se navikne na NOVOG VLASNIKA
Za mačku su novi vlasnik i novi dom uvek stresni. Posebno za neke mačke iz skloništa. Uostalom, mnoge od njih su već jednom izdali vlasnici, pa im je teže da veruju novoj osobi.
Prvo, vredi se pripremiti za dolazak mačke tako što ćete unapred kupiti sve stvari koje su mu potrebne: činije, hranu, poslužavnik sa punilom, krevet, stub za grebanje. Ako znate da je vaša mačka bolesna, unapred se konsultujte sa veterinarom i pripremite lekove.
Pročitajte još: DA LI SE PAS MOŽE PREHLADITI? Simptomi su gotovo isti kao i kod ljudi, a zima nije jedini period kada se mogu razboleti
Drugo, biće bolje u prvim danima nakon selidbe ograničiti prostor za kretanje mačke na jednu prostoriju. Kada se životinja navikne na to, možete nastaviti da se upoznate sa čitavom teritorijom stana. Ako u kući ima drugih životinja, bolje je staviti u karantin dve nedelje. Za to vreme mačka će se naviknuti na strane mirise i manje će se plašiti pri upoznavanju novih komšija.
Ako ste upućeni u informacije i strpljivi, nakon nekog vremena maca će vam pružiti tone predeće ljubavi...
Ali najvažnije je, naravno, kontakt mačke sa osobom. Sve zavisi od vas. Bilo koji, čak i najplašljiviji i uvređen životnim ljubimcem, i dalje privlači osobu. Ako ste upućeni u informacije i strpljivi, nakon nekog vremena maca će vam pružiti tone predeće ljubavi.
Kontakt sa vlasnikom
Uzimajući životinju iz skloništa ili od prethodnih vlasnika, obavezno se informišite o njenim navikama i karakteru, jer mačke, kao i ljudi, imaju svoje karakteristike. Da biste pomogli mački da se navikne na novog vlasnika, ponesite sa sobom njegove stare igračke ili stvari na koje je ljubimac već navikao i poznaje njihov miris.
Pročitajte još: Pet stvari koje mačke najviše vole: Dremka na prvom mestu
U prvim danima na novom mestu, mačka se može ponašati sumnjičavo i nepoverljivo. Najverovatnije će se sakriti ispod kreveta ili u nekom uglu sobe, može osloboditi kandže ili šištati. U ovom slučaju, nemojte vršiti pritisak na životinju ili koristiti silu. Neka se navikne.
Saznajte tačno kako ona voli da komunicira sa vama: sedite u vašem krilu, udarajte se, igrajte se...
Nije preporučljivo ostaviti mačku samu kod kuće u ranim danima - može postati još više zbunjena i praviti probleme. Međutim, postoje kućni ljubimci koji dovoljno brzo uspostavljaju kontakt. Ako se to dogodi, obratite više pažnje na mačku. Možete početi da koristite igračke, pokušajte da ga češljate. Saznajte tačno kako ona voli da komunicira sa vama: sedite u vašem krilu, udarajte se, igrajte se...
Kako steći poverenje mačke
Ako mačka već duže vreme ne veruje novom vlasniku, postoji nekoliko načina da uspostavite kontakt sa kućnim ljubimcem:
Pročitajte još: Ovu macu nazivaju T-REKS, prati je pola MILIONA ljudi, a njen život će vas RASPLAKATI (VIDEO)
- Ne insistirajte na komunikaciji. Mačke su prilično svojeglave životinje i ne tolerišu preterano zadiranje u njihov lični prostor. Prvo pokušajte da ispružite ruku svom ljubimcu, pustite ga da se postepeno navikne na vaš miris i da se zainteresuje za vas.
- Koristite svoj pogled da ubedite mačku da joj ne predstavljate pretnju. Lezite pored svog ljubimca kada je opušten. Pogledaj mačku i kad ona tebe pogleda, odgovorite, polako zatvorite oči i ponovo ih otvorite, čineći to nekoliko puta. Sačekajte da mačka uradi isto.
- Obratite pažnju na govor tela životinje. Ako mačka aktivno maše repom - nešto nije u redu, pokušajte da je mazite na drugačiji način. Ako mačka nešto gužva šapama, na primer, vašu odeću, to znači da je srećna i ljubazna. Kao znak naklonosti, mačke mogu lizati ili ugristi ruku vlasnika.
- Mnoge mačke vole da se češljaju. Oni to doživljavaju kao milovanje zbog kojeg se osećaju sigurno i udobno.
- Ako niste sigurni u svoje sposobnosti ili je slučaj sa „beskontaktnom“ mačkom posebno zanemaren, možete se obratiti uslugama zoopsihologa. Kompetentni specijalista će dati individualne savete za prilagođavanje mačke sa karakterom novom vlasniku.
Bonus video:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU