Proverite kupovnu kozmetiku na kojoj piše da je PRIRODNA: Ovih 5 sastojaka nikako ne sme da sadrži

09. 02. 2023. 000000 08:20

Foto: Shutterstock

Danas se kozmetički proizvodi koji su savršeno sigurni za upotrebu nazivaju ekološkim ili zelenim. Jer izjava o „prirodnosti“ i „organičnosti“, da budemo iskreni, ne garantuje ništa. Za one koji žele da budu sigurni u sastav mrlja na licu, sastavili smo ovu listu. Ovo je 5 sastojaka koji ne bi trebalo da budu u vašoj kozmetici.

Ftalati

Pročitajte još: Često ste pod stresom? Ove namirnice vam mogu ublažiti osećaj napetosti

Istraživanja pokazuju da ftalati mogu uticati na endokrini sistem tela, koji je, podsećamo, usko povezan sa reproduktivnom funkcijom čoveka. Osim toga, opasni su po životnu sredinu, što se, s obzirom na trenutnu ekološku situaciju, ne može zanemariti. Ftalati se koriste u parfemima (kako bi im pomogli da se zalepe za kožu), kao i u lepku za trepavice i laku za nokte.

Parabeni

Najkontroverzniji proizvod na listi, jer dok se jedni stručnjaci protive parabenima, optužujući ih da narušavaju ravnotežu hormona, drugi kažu da u količinama koje se parabeni koriste u kozmetici neće naškoditi čoveku čak ni ako su toksični. U svakom slučaju, ako više volite da eliminišete čak i veoma potencijalne rizike, parabeni se mogu imati na umu.

Pročitajte još: Frizer savetuje: Ova frizura će vam dati mlađi izgled, a evo koja tehnika farbanja je idealna ukoliko imate sede

Mineralna ulja

Mineralno ulje se danas može naći u mnogim proizvodima za šminkanje, uključujući korektore i podloge, sjajila za usne i ruževe, sjenila i SPF kreme. Ali, budući da je nusproizvod petrohemijske industrije, mineralno ulje (takođe prerušeno u parafin) može sadržati kancerogene nečistoće.

Triklosan

Pročitajte još: Četiri načina da zaštitite kosu dok spavate: Da li je svaki put očešljate?

Ova antimikrobna komponenta se najčešće nalazi u sredstvima za dezinfekciju ruku i antibakterijskim sapunima. I mora se reći da radi veoma dobar posao ubijanja klica. Tek sada postoje dokazi da uz produženu upotrebu triklosan može uticati na štitnu žlezdu i hormone. Inače, male količine triklosana mogu se naći u dezodoransima, vodicama za ispiranje usta, pasti za zube i kremi za brijanje.

Toluen

Da li ste ikada razmišljali o tome zašto se oduvek verovalo da trudnice ne treba da farbaju nokte i kosu? Verovatno je kriv toluen, hemikalija povezana sa toksičnošću mozga koja je posebno opasna za decu i žene tokom trudnoće. Danas visokokvalitetni kozmetički proizvodi ne sadrže toluen, ali se i dalje može naći u jeftinim lakovima za nokte i farbama za kosu.

Bonus video:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU