Koliko možete piti, a da ne preterate? Ovo su NOVOGODIŠNJA UPUTSTVA
Još tokom 80-ih godina dvadesetog veka, Britanci su smislili veoma zgodan sistem - merenje alkohola u jedinicama. Jedna jedinica je jednaka 10 mililitara (8 g) čistog alkohola. Upravo tu količinu telo relativno zdrave odrasle osobe može da preradi bez posledica za sat vremena. To jest, nakon otprilike sat vremena, u ljudskoj krvi će biti ili vrlo malo alkohola, ili uopšte neće biti - zavisi od individualnih karakteristika metabolizma.
Pročitajte još: GODIŠNJI KINESKI HOROSKOP: Pogledajte šta vam zvezde donose 2023. godine
Broj jedinica u piću zavisi od njegove zapremine i jačine. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje da ne prelazi 14 jedinica alkohola nedeljno - ove preporuke se odnose i na muškarce i na žene. Koliko je 14 jedinica alkohola? Na primer, to može biti 10 čaša vina od 125 mililitara ili 7 krigli piva od 500 mililitara. SZO kaže da je pijenje jedne čaše vina ili jedne čaše piva dnevno bezbedno.
Ne štedite na kvalitetu
Izaberite piće iz najvišeg cenovnog ranga koji možete priuštiti. Prvo, to je određena garancija kvaliteta. Drugo, odmah ograničavate jačinu zvuka.
Nikada ne pijte "hemijska" pića
Jednom zauvek se složite sa sobom da morate isključiti gotove alkoholne koktele: oni sadrže ogromnu količinu hemijskih aditiva i šećera. Najštetniji od njih su oni koji sadrže i energiju. Druge neprihvatljive opcije: likeri (posebno neprirodno svetlih boja), vinska pića, pivska pića sa aromom i ukusom bilo čega.
Pročitajte još: Otkrivamo 5 načina kako da pijete više vode dnevno
Jedna jedinica alkohola je jedna čaša vode
Alkoholna pića brzo uklanjaju tečnost iz tela, izazivajući dehidraciju. Zbog toga je veoma važno piti vodu. Nastojte da popijete jednu čašu čiste vode za svaku porciju alkohola.
Užina je bitna
Ako ćete piti alkohol, obavezno jedite. Ovo posebno važi za praznike i gozbe: ni u kom slučaju ne dolazite na zabavu gladni. Oni koji prate figuru često pokušavaju da „uštede” kalorije i ne jedu ništa ujutru ako znaju da će uveče biti gozba. Ovo je velika greška. Prvo, ovaj pristup nije pogodan ni za održavanje težine: veoma gladna osoba ne može da se kontroliše, jede sve zaredom i kao rezultat toga apsorbuje mnogo više kalorija. Drugo, alkohol popijen na prazan stomak izaziva tešku i brzu intoksikaciju. Malo je verovatno da je to efekat koji biste želeli da postignete.
Pročitajte još: Ne znate šta da gledate? Predlažemo vam: TOP 10 FILMOVA ZA NOVOGODIŠNJE I BOŽIĆNE PRAZNIKE
Ne mešajte pića!
Često se čuju sporovi o tome šta je bolje - podići ili sniziti stepen. Dakle, najbolje je piti samo jedno piće tokom cele večeri. Odlučite se na početku gozbe i ne odstupajte od svoje odluke! Pokušajte da izbegavate alkoholne koktele. Da, ukusni su i izgledaju lako. Ali skoro svaki koktel ima slatke sastojke, a kombinacija alkohola i šećera je veoma težak teret za telo. Da ne pominjemo činjenicu da u jednom koktelu kalorija može biti koliko i u velikom komadu torte. Na primer, u popularnoj jagodi Margariti ima ih oko 300. Birajte samo čista pića.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU