Želite SOBNU BILJKU? 5 stvari o kojima treba razmisliti pre tog koraka
Kada biramo sobnu biljku za stan, u osnovi zamišljamo kako će lepo izgledati na noćnom ormariću, stočiću za kafu ili regalu. Ali kako cvet ne bi umro na prozorskoj dasci nakon nekoliko meseci, morate malo razmisliti o nečem drugom. Na kraju krajeva, dalji uspeh u njegovom uzgoju u velikoj meri zavisi od toga koliko je biljka pravilno odabrana prilikom kupovine. Donosimo vam jedinstven vodič koji će vas podsetiti na sve ono o čemu morate voditi računa pre kupovine same sobne biljke.
Pročitajte još: Poklon koji nikako ne smete da unesete u KUĆU: Feng šui stručnjaci savetuju da ga odmah bacite ili spalite (NG)
Deca i kućni ljubimci
Postoji jednostavan način da proverite da li su biljke otrovne za pse ili mačke samo ih potražite u velikoj listi baze podataka ASPCA. I izaberite već u zavisnosti od stepena toksičnosti biljke. Zaista, ponekad čak i mali komad odgrizenog lista može izazvati slabost i trovanje kućnog ljubimca. Posebno oprezni treba da budu vlasnici mačaka koji vole da jedu zelenilo i lako mogu skočiti na prozorsku dasku.
Ako imate malu decu, postavite ih visoko ili okačite na zidove kako mališani ne bi mogli da dođu do saksije sa zemljom koja je često napunjena đubrivom. Trebalo bi dvaput razmisliti ako ćete kupiti velike biljke na otvorenom. Prvo, često ometaju prolaz, drugo, teško se pomeraju tokom čišćenja, jer su veoma teški, i treće, takođe nisu pogodni za vlasnike mačaka i pasa, jer ih životinje mogu koristiti umesto toaleta.
Sunčeva svetlost i osvetljenje
Pre nego što krenete u baštenski centar ili naručite biljke na mreži, razmislite u kojoj će se prostoriji osećati prijatno. Ako su prozori sobe u koju ćete staviti cvet okrenuti na sunčanu stranu, pola problema je već rešeno. Zato što većina sobnih biljaka dolazi iz vrućih zemalja i, po pravilu, su fotofilne.
Pročitajte još: Citati dva SLAVNA pisca koji će vam pomoći da POBEDITE sebe: Oterajte nesreću i naučite da volite sebe
Ako su prozori okrenuti na severnu stranu, a u stanu nema dovoljno svetla, lista podnosilaca zahteva se naglo smanjuje. Moraćete da birate između onih otpornih na senku, to su hlorofitum, aglaonema, epipremnum, alokazija, slani rastvor i neki drugi. Ili instalirajte dodatno osvetljenje - fitolampu, odlučite da li vam se sviđa ova ideja.
Vlažnost u kući
U toploj sezoni ovo je lako zaboraviti, ali sa početkom grejne sezone, većina biljaka pati zbog nedovoljne vlažnosti u stanovima. Čak i sa ovlaživačem koji radi sve vreme, vlažnost možda neće biti dovoljna, pa uvek pročitajte zahteve za uzgoj određene vrste biljke. Svi tropski, po pravilu, vole vlažan vazduh, a, na primer, sukulenti normalno tolerišu suv vazduh. U svakom slučaju, izabrali ste biljku koja voli vlagu, budite spremni na činjenicu da će vam možda trebati stalni rad ovlaživača ili redovno prskanje ručno.
Pročitajte još: Kako se neguje "ženska sreća"? Krasiće svaki enterijer, a potrebno je da joj se posvetite samo malo
Vaš raspored
Ukoliko jedva možete da prođete kroz svoju listu obaveza, nemojte kupovati zahtevne biljke. Kupite nešto nepretenciozno, što ne zahteva redovnu pažnju i negu. Na primer, zmijsko drvo amorfofalus ili bilo koje drugo izdržljivo drvo koje će preživeti čak i ako zaboravite na njega nekoliko nedelja.
Kada kupujete kućnu biljku koja je u baštenskom centru posuta cvećem, imajte na umu da se radi o prisilnom usevu, a da bi biljka obilno cvetala, proizvođač je koristio posebne poljoprivredne postupke. koji se ne mogu ponovo stvoriti kod kuće. Takvo cveće se više prodaje kao privremena unutrašnja dekoracija ili kao dobra alternativa rezanom buketu cveća, jer će biljka živeti duže od cveća u vazi. Posle nekog vremena će izbledeti i postepeno uvenuti.
Pročitajte još: Odabir IMENA za dete može biti noćna mora: Priča o majci koja je ĆERKI dala ime na čiji pomen su ljudi PLAKALI
Zemlja za sadnju i drenaža
Kada kupujete novu sobnu biljku, važno je uložiti u dobro zemljište i kvalitetno đubrivo, jer sobne biljke ne mogu da uzimaju hranljive materije iz zemlje kao baštensko cveće. Većina standardnih cvetnih tla su mešavina tresetne mahovine, vermikulita i perlita. Nakon kupovine, takođe treba odmah razmišljati o đubrivima. I pre presađivanja novog cveta, pripremite dobru drenažu. Pronađite saksiju sa drenažnim otvorom i ispod nje postavite tanjir kako biste zaštitili svoj nameštaj, dodajte sloj ekspandirane gline ili šljunka na dno saksije da korenje ne trune u vodi.
Pročitajte još: ZAKON OGLEDALA: Sve što vam smeta kod drugih je zapravo projekcija vas samih
Oblik saksije može biti bilo koji, ali se mora pratiti veličina. Vodite se prethodnim kapacitetom, nova sejalica ne bi trebalo da bude prevelika, to može u velikoj meri usporiti razvoj cveta. Prečnik treba da bude tri do četiri centimetra veći od prethodnog. Ovo će osigurati ugodan rast korijenskog sistema, a samim tim i rast same biljke.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU