Pomolite se SVETOM NIKOLI, Čudotvorcu: Ovo je najpoznatija molitva za Nikoljdan
Sveti Nikola, u hrišćanstvu još poznat kao Nikola Mirlikijski, Nikola Čudotvorac, svetac je koji je najviše slavljan na našem podneblju. U istočnom hrišćanstvu se poštuje kao čudotvorac, zaštitnik putnika, siromašnih, a u zapadnom hrišćanstvu još kao zaštitnik dece.
Sveti Nikola se prikazuje sa mitrom na glavi, simbolom njegovog episkopstva. Mitra simbolično predstavlja ''pokrivač'' za glavu starozavetnih sveštenika, ali i trnovu krunu koju je nosio Hrist.
Sveti Nikola je dao osnovu za stvaranje lika ''Santa Kloza'', ili u narodu poznatijeg kao Deda Mraza. Na osnovu njegovih žitija, u kojima se govori o poklonu Svetog Nikole za tri ćerke siromašnog čoveka, proizašao je običaj darivanja za Božić. U porti crkve Sv. Nikole u gradu Miri, gde je su bile nekad njegove mošti, nalazi se statua sveca u liku Deda Mraza (Božić Bate), a uz nju prikladna vreća poklona sa dečijim likovima.
Pročitajte još: U susret NIKOLJDANU: Ovo bi trebalo DAROVATI domaćinima koji slave slavu
U Srpskoj pravoslavnoj crkvi Sveti Nikola se praznuje 22.maja ( prenos moštiju) i 19.decembra. Prema žitijima, Sveti Nikola se rodio u grčkoj koloniji Patari u 3. vijeku (280.godine) u maloazijskoj rimskoj provinciji Likiji, u vremenu kada je oblast prema kulturi bila helenistička. Nikola je bio veoma religiozan od ranog đetinjstva, i svoj život je potpuno posvetio hrišćanstvu. Veruje se da je rođen u bogatoj hrišćanskoj porodici i da je stekao osnovno obrazovanje.
Hrišćani veruju da je Sveti Nikola čudotvorac, i da se mnoga čuda dešavaju od njegovih čudotvornih moštiju iz kojih neprestano izbija sveto miro, kojim se leče bolesnici. Svojim čudesnim moćima sveti Nikola pomaže svakom ko mu se obrati za pomoć u bolesti, nemoći i duševnoj patnji.
Ovaj svetitelj je spašavao nasukane i izgubljene brodove, pa se smatra zaštitnikom moreplovaca. Zbog toga ga moreplovci često pozivaju pri opasnim situacijama ili brodolomima. Uz pomoć njegove molitve, slepima se vraća vid, hromi prohodaju, a gluvima se vraća čulo sluha. Starija tradicija Srba koji žive u srpskom Podunavlju je bila gradnja crkava posvećenih svetom Nikoli uz ovu reku, jer je on po crkvenom verovanju zaštitnik putnika na vodama.
Nikoljdan je praznik Srpske pravoslavne crkve koji se slavi 19. decembra po gregorijanskom kalendaru (tj. 6. decembra po julijanskom kalendaru) i posvećen je Svetom Nikoli, episkopu Mire Likijske.
Nikoljdan je najčešća krsna slava kod Srba. Istraživanje je pokazalo da od svih Srba koji slave, 30% njih slave ovu slavu. Po jednom podatku iz 1939. godine, u Beogradu, sa Zemunom i Pančevom, bilo je 73.605 svečara, iz čega je zaključeno da je "zaista tačno da pola Beograda slavi svetog Nikolu".
Pročitajte još: Najlepša POSNA JELA za Svetog Nikolu: Pripremite slavsku TRPEZU koja će oduševiti sve goste
Praznik Svetog Nikole je jedan od najvećih hramovnih i porodičnih praznika u srpskom narodu, a sam svetac je zaštitnik putnika, moreplovaca (pomoraca) mornara, lađara, ribara, vodeničara, trgovaca, pekara, strelaca, sirotinje, đece i studenata.
Jedna od Molitvi Svetom Nikoli Čudotvorcu, glasi ovako:
'' O sveblagi oče Nikolaje, pastiru i učitlju svih koji sa verom pribegavaju tvome zastupništvu, i usrdnom te molitvom prizivaju, brzo pohitaj, i izbavi stado Hristovo od vukova koji ga ratržu, i svetim molitvama svojim ogradi i sačuvaj svaku hrišćansku zemlju od pobuna, zemljotresa, najezde tuđinaca i međusobnog rata, od gladi, poplave, požara, pokolja i iznenadne smrti, i kao što si se smilovao na tri čoveka što su bili u tamnici, i izbavio ih od careva gneva i posečenja mačem, tako se smiluj i na mene koji sam u tami grehova umom, rečju i delom, i izbavi me od gneva Božjeg i večne kazne, da bi mi, zbog tvog posredovanja i pomoći, i zbog tvog posredovanja i pomoći, i zbog Svoga milosrđa i pomoći, Hristos Bog podario da tih i bezgrešan život poživim u ovom svetu, i da me izbavi stajanja s leve strane, a udostoji sa svima svetima stajanja s desne strane. Amin.''
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU