ZALIVANJE BILJAKA ZIMI: Trik uz koji ćete znati da su biljke "žedne" - voda mora da se SMANJI da ne ISTRUNU
Na sobne biljke, bilo da se radi o kućnim biljkama tokom cele godine ili o biljkama koje ste uneli unutra, može da utiče nekoliko faktora "zimskog stresa", uključujući temperature koje variraju od dnevne toplote do večernje hladnoće, suv vazduh i kratke dane koji smanjuju količinu svetlosti.
Različite biljke mogu da imaju različite potrebe kada je u pitanju nega tokom zime. Uopšteno gledano, pokušajte da imitirate zimske uslove u regionima u kojima su ove vrste autohtone. Na primer, biljke koje potiču iz tropskih područja džungle, gde postoji mala razlika između uslova zimi i leta, često nemaju isti period mirovanja kao biljke koje potiču iz umerenijih zona. Iako postoje neke opšte smernice, zapamtite da je cilj uvek da oponašate prirodno zimsko stanište biljke u meri u kojoj to možete.
Pročitajte još: Najbolje biljke za držanje u spavaćoj sobi: One ne traže mnogo svetla
Prilagodite rutinu zalivanja
Većini sobnih biljaka je potrebno manje vode tokom zime. Iako je istina da je zimski vazduh suvlji, biljke imaju sporiji rast tokom hladnijih meseci, a neke čak i potpuno miruju. Zbog toga je biljkama potrebno manje vode da bi bile hidrirane, a prekomerno zalivanje može da dovede do truljenja korena. Imajte na umu da različite biljke imaju različite potrebe za vodom, kaktusima otpornim na sušu i drugim sukulentima možda uopšte neće trebati zalivanje, dok nekim tropskim krajevima i dalje može da bude potrebno redovnije zalivanje.
Površinsko zemljište može brže da se osuši tokom zimskih meseci, ali to nije dobar pokazatelj da je biljci potrebna voda. Probajte tako što ćete da stavite prst u zemlju da biste utvrdili da li je zemljite suvo centimetar ili dva ispod površine.
Dodatni savet
Ne koristite hladnu vodu za zalivanje kućnih biljaka. Koristite vodu koja je sobne temperature da biste izbegli šokiranje korena biljke.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU