Pravilan način čuvanja brašna i šećera: Na ovaj način trajaće do dve godine
Brašno i sećer su proizvodi bez kojih nije ni jedna kuhinja, ali da li ste se zapitali koji je rok trajanja ovih proizvoda i da li on uopšte postoji.
Čuvanje brašna
Brašno gotovo uvek dolazi u papirnoj vrećici, a iako se brašno smatra nekvarljivim, sigurno će se pokvariti ako se predugo ostavi u toj vrećici. U stvari, brašno će ostati sveže samo oko tri meseca ako se ne skladišti pravilno. Zato bi trebalo prebaciti brašno koje ste kupili u hermetički zatvorenu posudu nakon što ga otvorite. Premeštanjem brašna u posebnu posudu možete produžiti njegov rok trajanja do dve godine. Ako koristite druge vrste brašna, poput ovsenog ili bademovog, uverite se da su takođe uskladišteni u sličnoj hermetički zatvorenoj posudi, jer će se pokvariti mnogo brže od belog brašna. Ako se pravilno skladišti, bademovo brašno ima rok trajanja oko godinu dana
Pročitajte još: Kako treba da čuvate namirnice da bi vam duže ostale SVEŽE? Svi trikovi iskusnih domaćica
Čuvanje šećera
Za razliku od brašna, beli šećer zaista ima neograničen rok trajanja, posebno kada se čuva na suvom i tamnom mestu. To je razlog zašto namirnice poput želea i putera od kikirikija mogu da ostanu sveže tako dugo - jer šećer deluje kao efikasan konzervans. Međutim, smeđi šećer je malo drugačiji jer se stvrdne kada je izložen vazduhu. Zato ćete primetiti da se smeđi šećer pretvara u ciglu kada se ostavi u originalnom pakovanju. Da biste maksimalno iskoristili smeđi šećer, čuvajte ga u hermetički zatvorenoj posudi i koristite u roku od dve godine za optimalnu svežinu i ukus. Ipak, baš kao i beli, i smeđi šećer koji je izložen vazduhu, neće imati tako dobar ukus.
Najbolje je da bilo koju vrstu šećera prebacite u hermetički zatvorenu posudu za skladištenje i držite u zadnjem delu ormarića ili ostave.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU