Vernici sutra slave MIHOLJDAN, a prema verovanju ovo ne treba da radimo
Topli dani koji su iza nas, ali i pred nama u nardou se zovu Miholjsko leto, a prema narodnom verovanju posle Miholjdana nastupa prava jesen koja je kalendarski već uveliko počela.
Sveti Kirjak je rođen u Korintu krajem četvrtog veka i za života je smatran stubom hrišćanstva i uzorom monaških vrlina. Veoma rano se u njemu javila želja za duhovnim životom, a odvela ga je u Jerusalim, gde je stupio u manastir i dobio početna uputstva o monaškom životu.
Kirjaka su monasi poštovali kao iscelitelja i utešitelja bolesnih i nevoljnih. Poživeo je 109 godina i upokojio se 557. u pustinji gde je proveo starost i poslednje godine života.
Pročitajte još: Kako HOBI utiče na naše psihičko i fizičko zdravlje? Potrebno je da nađemo vremena
U pravoslavnom kalendaru se na ovaj praznik pominje i osveštanje bazilike Svetog Mihaila u okolini Rima, što je i objašnjenje za naziv praznika. Sveti Kirjak je zaštitnik i slava mnogih srpskih domova. U pojedinim srpskim selima održavaju se zavetine i organizuju litije.
Miholjdan kao praznik vekovima unazad obeležavaju na isti dan, 12. oktobra, katolici, pravoslavci i protestanti širom Evrope. Po tome je ovaj datum jedinstven među hrišćanima.
Verovanja na Miholjdan
U narodu se kaže da na sutrašnji dan treba raditi, ali ne u kući. Takođe javlja se i verovanje da se tog dana ne treba venčavati, jer se smatra da svatovi ne bi mogli da okupe goste jer su svi zauzeti drugim poslovima za pripremu za zimu.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU