Danas su MIHOLJSKE ZADUŠNICE: Ukoliko ne idete na groblje, obavezno uradite jednu stvar
Danas su Miholjske zadušnice, a vernici na ovaj dan upućuju molitve Bogu za milost prema upokojenima i oproštaj grehova.
Pročitajte još: Danas proslavljamo Začeće Svetog Jovana Krstitelja: Obavezno uradite jednu stvar
Zadušnice uvek padaju u subotu, kada se organizuju i bogosluženja posvećena upokojenima, jer je Hristos dan uoči Vaskrsenja, koje se uvek slavi u nedelju, proveo u grobu.
U crkvi se na zadušnice pominju i reči Svetog Jovana Zlatoustog, jednog od najvećih bogoslova: Pomozite pokojnima i pominjite ih. Ne oklevajte, dakle, da pomognete onima koji su otišli i prinesite vaše molitve za njih!
Osim Miholjskih ili jesenjih, u kalendaru Srpske pravoslavne crkve postoje još i Duhovske ili letnje, prolećne – u sedmici pre početka velikog posta i Mitrovske ili zimske.
Običaji
Na Zadušnice se u crkvama služi Sveta liturgija i parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito, a posle službe se ide do grobova pokojnika. Na grobovima se prislužuju sveće, a sveštenici obavljaju pojedinačne parastose i čitaju molitve za preminule.
Na groblje bivaljalo odneti vino i žito, a potom upaliti sveće za pokojnike. Ako nije moguće otići do grobova pokojnika, njima se služi pomen u crkvi. U crkvu na liturgiju potrebno je poneti: kuvano žito, crno vino, sveću za žito, svećica za svakog upokojenog ili jedna veća za sve, spisak imena vaših upokojenih rođaka i prijatelja.
Prema verovanjima, sveće koje upalite za pokojnike su simbol Hristove svetlosti kojom obasjava duše pokojnika. Običaji u nekim krajevima Srbije nalažu i da se grobovi bližnjih poliju vinom i okade tamjanom.
Molitva za upokojene:
“Pomeni, Gospode, oce i braću našu usnule u nadi na vaskrsenje u život večni, i sve upokojene u pobožnosti i veri, i oprosti im svako sagrešenje, hotimično i nehotimično, što sagrešiše rečju, ili delom, ili mišlju. I useli ih u mesta svetla, u mesta svežine, u mesta odmora, odakle odbeže svaka muka, žalost i uzdisanje, gde gledanje lica Tvoga veseli sve od veka svete Tvoje. Daruj im carstvo Tvoje i učešće u neiskazanim i večnim Tvojim dobrima, i naslađivanje u Tvom beskonačnom i blaženom životu. Jer si Ti život, i vaskrsenje i pokoj usnulih slugu Tvojih, Hriste, Bože naš, i Tebi slavu uznosimo sa bespočetnim Tvojim Ocem i Presvetim, i Blagim, i životvornim Tvojim Duhom, sada i uvek i uvekove vekova. Amin.”
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas proslavljaju i Svetog mučenika Kalistrata.
Vojnik Kalistrat, rodom iz Kartagine, imao je pretka Neokora, koji je u vreme Hristovog raspeća i vaskrsenja bio u Jerusalimu i kao svedok tih događaja postao i sam hrišćanin.
Kad se vratio u svoj rodni grad Kartaginu, Neokor je preveo u hrišćanstvo celu svoju porodicu. Tako je i njegov potomak Kalistar bio odgojen u hrišćanskom duhu.
Imao je tu nesreću da je bio vojnik u Vizantiji u vreme cara Dioklecijana kada je preuzet najmasovniji progon hrišćana radi njihovog potpunog zatvaranja. Jednom dok se tajno molio, kolege oficiri koji su ga videli i prijavili ga komandantu.
Kada je njegov narednik Persentin otkrio da je hrišćanin, dao je naredbu da ga prebiju, a potom bace u more.
Vojnici iz njegovog puka su ga krvnički isprebijali, a zatim čamcem odvezli na pučinu Sredozemnog mora, gde su ga i izbacili.
Kaže se da se Kalistar, sutradan, vratio živ i zdrav, hodajući po vodi
Međutim, na opšte čuđenje svih, Kalistrat se nije udavio što je nateralo 49 vojnika da počnu da veruju u moć hrišćanskog Boga. Besan, komandant ih je sve bacio u tamnicu i nastavio mučenje. Kako nijedan od vojnika nije hteo da se odrekne svoje vere, na kraju su svi ubijeni.
Legenda kaže da je u tom trenutku čitav kraj pogodio čudesni zemljotres koji je doveo do masovnog napuštanja paganizma i primanja hrišćanstva.
Sveti Kalistrat je uhvaćen i postradao je 304. u Vizantiji zajedno sa još 49 vojnika. U Crkvi im se svima drži zajednički pomen kao mučenicima stradalim zbog vere u Hrista. Sveti Kalistrat je slava veoma malog broja porodica, a između dva svetska rata svoje svečare je imala u Beogradu.
Vlada verovanje da ovaj svetac štiti od nesreće i teških bolesti
Veoma je moguće da je i to jedna od slava koje su uzete ili kao zavet ili kao zahvalnost za izbavljanje od nesreće ili teške bolesti, jer brojni vernici svedoče o čudima koja su se posle molitve ovom svetitelju dešavala.
Pročitajte još: SUTRA SU MIHOLJSKE ZADUŠNICE: OVO obavezno morate da ponesete na liturgiju u CRKVU, a evo koju MOLITVU izgovarate
Zato danas valja otići u crkvu i pomoliti se Svetom Kalistratu, ukoliko imate u porodici ili poznajete nekog teško bolesnog, za zdravlje i dug život.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU