Upozorenje roditeljima: Deca koja često doručkuju napolju imaju veće šanse da razviju psihosocijalne poremećaje

23. 08. 2022. 000000 14:30

Foto: Pexels

Rezultati najnovijih istraživanja upozoravaju da bi doručkovanje dece napolju, a ne kod kuće, moglo imati ozbiljne posledice po mentalno zdravlje deteta.

Naučnici u Španiji došli su do zaključka da deca koja prvi obrok u danu jedu kod kuće imaju manje problema sa mentalnim zdravljem i ponašanjem.

Studija sprovedena širom zemlje, ispitala je skoro 4.000 roditelja dece uzrasta od 4 do 14 godina o povezanosti navika koja se tiču prvog obroka u danu i psihosocijalnog zdravlja njihove dece.

Posmatrali su raspoloženje, samopoštovanje i nivo anksioznosti. U obzir je uzeto šta su deca jela za doručak i gde su obično jeli - napolju ili kod kuće.

Dr Hose Fransisko Lopez-Gil sa Univerziteta Kastilja-La Manča i njegov tim otkrili su da je doručak van kuće skoro isto toliko štetan kao i potpuno preskakanje.

Oni to objašnjavaju time da će doručak koji se pravi i konzumira kod kuće verovatno biti zdraviji i bogatiji hranljivim materijama od hrane koja se kupuje u žurbi na putu do škole.

Šta treba da sadrži doručak?

Istraživači su otkrili da su kafa, mleko, čaj, čokolada, kakao, jogurt, hleb, tost, žitarice i peciva povezani sa manjim šansama za razvoj problema u ponašanju.

Dakle, sledeći put kada vaše dete bude molilo za čokoladne kroasane ili tost sa kremom, razmislite pre nego što izgovorite "Ne" jer je to zapravo bolja opcija.

Obroci koji obiluju proteinima, a koji su uključivali jaja, sir i šunku bili su iznenađujuće povezani sa većim rizicima od nastanka problema sa anskioznošću i drugih psihosocijalnih problema.

Šunka i slanina se smatraju namirnicama koje treba svesti na minimum jer su visoko obrađene.

Dr Lopez-Gil je upozorio: „Naši nalazi pokazali su da je nepreskakanje doručka deo rutine zdravog načina života, ali i da ga treba jesti kod kuće."

Bonus video:

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU