Ruski NARODNI PREPARAT koji pomaže kod multiple skleroze

17. 08. 2022. 000000 17:30

Foto: Pixabay

I ruska zvanična i tradicionalna medicina u jednom su složne: multipla skleroza, jedna od najozbiljnijih autoimunih bolesti, može da se leči čičkom. Prateći „stope” narodne tradicije koja je vekovima koristila ovu biljku za lečenje problema sa centralnim nervnim sistemom, ruski lekari su sproveli istraživanje, na osnovu koga je napravljen i lek od čička.

Pročitajte još: Tri trenda iz 60-ih godina i danas osvajaju žene širom sveta: Donose duh prošlog vremena i neprolaznu eleganciju (FOTO)

Podatke da običan čičak usporava razvoj ove bolesti i donekle uklanja njene posledice, objavila je još 1960. godine N.P. Dornikova, koja je radila na Odeljenju bolničke terapije Medicinskog instituta Kalinin (danas Tverska medicinska akademija). Suva bilj- ka ili lek od čička stavljen u kapsulu, svejedno, ima neverovatan učinak na multiplu sklerozu.

- Pacijenti koji uzimaju čičak imaju manju drhtavicu. Biljka normalizuje mišićni tonus, delimično vraća izgubljene motoričke funkcije i poboljšava opšte dobro pacijenata sa multipla sklerozom. Razlog tome je efekat alkalnog ehinopsina na centralni i periferni nervni sistem, koji pojačava refleksnu ekscitabilnost centralnog nervnog sistema i tonira skeletne mišice čak i kod ljudi sa asteničnim stanjima - navodi Dornikova. 

Pročitajte još: Svete biljke koje će vas štititi ukoliko ih budete gajili u svom dvorištu: Ove 4 biljke će vam pomoći, a mogu imati i lekovito dejtvo (FOTO)

Biljka je još efikasna u lečenju paralize lica i lateralne miotrofične skleroze. Lekovita svojstva čička bila su poznata još u antici. Postoje dokazi da se u staroj Grčkoj biljka koristila za lečenje asteničnih stanja,pareza i paralize.

Običan čičak

Običan čičak ili njuška, kako je narodski nazivaju u Rusiji, pripada rodu mordovia koji obuhvata više od 190 vrsta, gde su najpoznatije, pored obične i sferna njuška i njuška širokog lista. Običan čičak raste po stepama na jugu evropskog dela Rusije, i u zapadnom Sibiru. Ima ga na Kavkazu, u Ukrajini, Maloj Aziji, Kini, Avganistanu, Iranu, sever- noj Africi. Raste po padinama, u stepi, na pustošima, duž obala reka, po nasipima. Biljka je otporna na sušu i nije zahtevna.

Pročitajte još: OPREZ! Ovo su SMRTNE DOZE običnih namirnica

Narod čičak oduvek sakuplja i suši. Lekoviti su i list i koren i seme i cvet. Rusi ga koriste za normalizaciji krvnog pritiska, za dobar san, za aktivno telo i dobar apetit. Kažu da ako upotrebite čičak protiv glavobolja samo jednom, sva je prilika da će ona ređe dolazi. Čičak se uspešno nosi sa bolovima u zglobovima i ukočenošću.

Običan čičak uklanja posledice zračenja, pa se Ukrajinci kunu u njega jer je posle Černobilja baš čičak bio glavni junak koji je mnoge spasao od stravičnih posledica zračenja. Od semenki čička pravi se vodena tinktura za lečenje paralize i neuritisa, dok se alkoholna tinktura koristi za atrofiju mišića i psorijazu.

Pročitajte još: Marina Visković nije izneverila fanove: Pevačica nastupala sa povredom leđa, svi su mislili da je to deo stajlinga (FOTO)

Najčešće koren čička služi za hipotenziju, a suve cvetne glavice - za upalu trigeminalnog nerva.

Biljka se može koristiti za razne bolesti, naročito za seksualnu slabost, histeriju, fizičku i mentalnu iscrpljenost, poremećaje u centralnom nervnom sistemu, aterosklerozu, zauške i bolove u zglobovima.

U Rusiji se gaji čičak jer ga je lakše obrati mašinama nego ručno. Takođe je medonosna i ukrasna biljka. Ali, koji god recept da se koristi, a ima ih mnogo, valja voditi računa i nikada ne smetnuti s uma da je čičak u velikim dozama otrovna biljka. Samo tako će on biti čovečiji prijatelj za ceo život.

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU