Naučnici objašnjavaju zašto ljudi osećaju ljutnju kada su gladni (FOTO)

Isidora Čolaković

03. 07. 2022. 000000 15:00

Photo: Pixabay

Sigurno ste se bar nekad osećali ljuto dok čekate hranu. Ovo nije vaša krivica. Iako je sve oko vas u redu, a uskoro ćete dobiti svoju hranu, vi ne možete da sprečite svoje neraspoloženje. Postoji naučno objašnjenje za ovakvo stanje, nemojte da mislite da je krivica samo vaša. 

Želudac govori mozgu da jede. Kada ste gladni, oslobađa se hormon gladi, grelin. Dizajniran je da kaže mozgu da mu je potrebna energija iz hrane. Mozak će obično poslušati komandu, a kada ne jedete, zapravo lažete svoj mozak.

Pročitajte još: Pametni TRIKOVI koji vam mogu pomoći u NEPRIJATNIM SITUACIJAMA: Na opečeni jezik nanesite šećer ili med

Nivo dopina se smanjuje. Grelin kontroliše centar za nagrađivanje u mozgu i tamo igra prilično bitnu ulogu, pa se čini da je to jedan od faktora koji izazivaju osećaj gladi. Ako mozgu u ovom trenutku ne ponudite hranu, ovaj hormon će uticati na smanjenje nivoa dopamina.

Manjak dopamina znači da ne možete da kontrolišete emocije. Dopamin pomaže kod mentalnih funkcija i koncentracije. Male promene u nivou ovog hormona mogu prouzrokovati velike promene raspoloženja, pa nećete imati mnogo kontrole nad emocijama, a može doći i do jačeg osećaja gladi.

Jedan od razloga zašto ste gladni je povezan sa hormonom gladi. Nakon što se proizvede grelin, on putuje do mozga i daje nalog za oslobađanje drugog hormona - neuropeptida Y, koji stimuliše apetit. Isti hormon takođe kontroliše raspoloženje i emocije kao što su bes i agresija. Jasno je, kažu istraživanja, da visok nivo ovog hormona može dovesti i do lošeg raspoloženja. 

Pokušajte da svakog dana jedete u slično vreme, kako bi se vaš organizam navikao na određeni ritam i kako ne biste bili gladni. Na ovaj način ćete sprečiti loše raspoloženje, ljutnju i nezadovoljstvo koje vam mogu pokvariti dan. 

BONUS VIDEO: 

 

 

 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU