Kako da znamo da se nalazimo u TOKSIČNOJ VEZI: LJubav ne sme da "zagađuje" dušu
Ukoliko se nalazimo u emocionalnom odnosu koji nam krade energiju, osmeh i entuzijazam, koji nas čini tromim, tužnim i nervoznim, toksini ne prestaju da se emituju i to se, pre ili kasnije, pogubno odražava na naše biće. Koliko god da smo zaljubljeni, to osećanje ne može da anulira činjenicu da nas partner ne usrećuje, već u nama provocira depresivna ili agresivna stanja.
Kako možemo da prepoznamo takvu relaciju, zašto je važno da se što pre sa njom suočimo i naučimo da ne ponavljamo isti obrazac ponašanja u vezi, za "Život plus" govori Jelena Toljević, psiholog i psihoterapeut.
Kako možemo da prepoznamo da se nalazimo u toksičnoj emotivnoj vezi?
- Ako se tokom razvoja veze stvara zavisnost od partnera, gubi samopouzdanje i pojačava nesigurnost u sebe, pretpostavka je da se nalazite u toksičnoj vezi.
To možete da prepoznate i po tome ako odnos prestane da vam donosi radost i umesto toga vas stalno čini tužnim, ljutim, anksioznim ili rezigniranim, kao da ste se "prodali". Takođe, moguće je da primetite da zavidite srećnim parovima. Kako prolazi vremenski period tokom koga ste emocionalno povezani sa nekim, treba obratiti pažnju da li u partnerstvu nestaje i prestaje da važi balans komplementarnosti i reciprociteta uloga, kao i na koji način se kao partneri dogovarate, odlučujete, izlazite iz konflikta. Ako s jedne strane postoji prejaka potreba za kontrolisanjem, kao što je određivanje drugom šta je ispravno, težnja da se u svakom trenutku zna gde ste/s kim ste, pokušaj da se upravlja vašim novcem, namera da vas partner odvoji od porodice i prijatelja, sigurno je da će doći do negativnih posledica za vaš dalji razvoj i da će vam biti potrebno izvesno vreme da sebe oporavite.
Koliko takve ljubavne relacije mogu da ugroze psihološko, pa i fizičko zdravlje?
- Mentalno i fizičko zdravlje povezano je sa stresom koji se skoro svakodnevno javlja kada je veza u kojoj se nalazite toksična.
PROČITAJTE JOŠ: GRAD KOJEG VIŠE NEMA : Žrnov - jedna od najvećih misterija Srbije (FOTO)
Stres može da izaziva ili da se javlja kao posledica loše komunikacije, manjka poverenja, osećanja krivice, nepoštovanja, neprijateljstva i ljubomore, kao i verbalne i emocionalne zloupotrebe uopšte. U zavisnosti od dužine i intenziteta toksične emocionalne veze moguće je da kod jednog ili oba partnera budu ugroženi i mentalno i fizičko zdravlje. Nije isključeno da se razvije neka od mogućih genetskih predispozicija prema bolestima ili da se pojave psihosomatski problemi. Osim toga, moguće je i da se pojave simptomi koji mogu da se povežu sa određenim životnim stilom i navikama koje ljudi razvijaju kada su pod hroničnim stresom.
MENTALNI ZAMOR
Ako nas neka veza više umara nego što nam daje elana, da li bismo mogli da kažemo da smo i sami krivi za mentalni zamor koji osećamo?
- Često je ono što osećamo kao mentalni umor način na koji na nas deluje neki toksični odnos kome smo izloženi.
U zavisnosti od njegovog značaja, trajanja i intenziteta, naše tegobe su manje ili više izražene. Ovo može biti nesanica, povišen krvni pritisak, slab imunitet... Naravno, postavlja se pitanje zašto nisu samo drugi krivi. Činjenica je da mi uvek, na neki način, učestvujemo u svakom odnosu, pa i toksičnom. Prepoznavanje onog što nas dovodi do toga i čime održavamo taj odnos upoznaje nas sa našim delom odgovornosti. Važno je odgovoriti na sledeća pitanja - na šta je sve toksični odnos uticao, sa kojim načinom mišljenja ili ponašanja je povezan i koju bazičnu psihološku potrebu tako zadovoljavamo na nezdrav način.
Kako da se na vreme udaljimo iz takvog odnosa?
Po Potrebno je kod sebe prevazići osećanje bespomoćnosti, straha, moguće paranoidne ideje i narcizam.
PROČITAJTE JOŠ: Mesto gde se KUPAJU VILE I VEČNO VEZUJU ZALJUBLJENE: Na ovom mestu stvara se jedan od NAJVEĆIH VODOPADA u Srbiji(FOTO)
- Prevladavanje životnih situacija u koje smo nesvesno "upali" prvenstveno podrazumeva prepoznavanje, prihvatanje njihovog značaja i značenja, a nadalje su važni dobra informisanost, rešenost, pronalaženje sistema podrške i, ponekad, strpljenje. Izuzetno je važno biti iskren sa sobom i, ako je potrebno, inicirati razgovor sa nekim ko će nam pomoći u širem sagledavanju situacije u kojoj se nalazimo. Nedostatak podrške koji karakteriše toksičnu vezu traži da se prema partneru odlučno postave čvrste granice i da se pri svakom izazovu, tj. ponašanju koje može da bude okidač za toksične reakcije, postave te granice na načine koji su realni i mogući.
Koliko je za takav preokret potrebno da se prvo sasvim osvestimo da smo nesrećni u vezi?
Prekidanje veza .sa ljudima koji su vas povredili nije dovoljno, morate raskinuti vezu i sa verzijom vas koja je dopustila da se taj odnos predugo nastavi
- Ono što je za nas štetno jesu obrasci ponašanja kojima smo doprinosili disfunkcionalnom odnosu, kao i toksični obrasci kojima je doprinosio partner, a koji su uticali na nas. Kada to prepoznamo i osvestimo se, dalje se posvećujemo usvajanju zdravih alternativa i istraživanju šta je to što nam zaista odgovara. Svesnost dolazi kao spontana posledica daljeg razvoja. Postavlja se logično pitanje - šta nam znači svesnost i od čega nas čuva. Potrebno je da budemo svesni onoga što nam je zaista važno, da naučimo kako da se odbranimo od manipulacije i prevladavamo izazovne situacije.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU
BONUS VIDEO: