"LETEĆE KOZE": Mračna istina iza priče o marokanskim kozama koje žive na drveću (FOTO/VIDEO)
Maroko doživljava najgoru sušu u poslednjih nekoliko decenija, što otežava poljoprivrednicima da uzgajaju useve u ovom zapadnom regionu Marakeš-Safi. Počevši od ranih 2000-ih, neki su počeli da "sade" svoje koze na drveće kako bi zaradili napojnice od turista.
Pročitajte još: Smeju li mačke da JEDU MASLINE? Istina o opsesiji vaših ljubimaca ukusnom namirnicom
Ovaj fenomen je propraćen kritikama od strane zagovornika dobrobiti životinja kao što je Liz Kabrera Holc:
„Ovim životinjama se manipuliše i eksploatiše“, kaže ona. „Ne kreću se slobodno. Nemaju pristup hrani, vodi, pa čak ni hladu. Biti primoran satima ostati na drveću nije normalno ponašanje."
"Leteće koze"
Koze smeštene na drveću Maroka su „obučene da to urade kao spektakl“, kaže turistički vodič iz Marakeša Mohamed Elamrani. „Mogu da se penju na drveće, pa čak i na planine, i zaista su dobre u tome. Neki od mojih gostiju ih nazivaju letećim kozama. Žele da ih vide jer ništa slično ne postoji nigde drugde na svetu.”
„Neki ljudi plaćaju 10 dirhama [oko jednog dolara]“, kaže on. Neki daju i 10 dolara. „To nije kao prodaja krompira – ne postoji jedna određena cena.” Seljaci kažu da je novac ključan za brigu o ženama, deci i životinjama.
Jedan od saljaka je objasnio da je počeo da stavlja koze na drvo 2019. nakon što mu je propao usev pšenice. Tada bi se, po dobrom danu, zaustavilo najmanje 10 vozila, a on bi kući odneo oko 20 dolara. Zatim, tokom karantina tokom pandemije, sve osim jedne od njegovih 13 koza umrle su od gladi. Nakon što su se granice ponovo otvorile, stvari su se normalizovale.
Pročitajte još: VETERINARI UPOZORAVAJU: Ovih 9 namirnica nikada nemojte davati psu, jer može doći do SMRTNOG ishoda
Biće potrebno do šest meseci da se koze treniraju, dodao je ovaj seljak. „One su veoma pametne, one su kao ljudi. Jedino što ne mogu je da pričaju“, dodaje on sa osmehom. „Ali neke od njih su veoma tvrdoglave. One vole da lutaju.”
Obuka uključuje mamljenje koza na drvo arganovim voćem i zrnom i gurati ih na mesto štapom. Koze su često vezane za deblo drveća kako bi turistima bilo lakše da se fotografišu sa njima.