Vernici danas slave SVETOG PLATONA BANJALUČKOG: Evo po čemu je ostao upamćen
Episkop Platon rođen je u Beogradu 29. septembra 1874. Gimnaziju je završio u Vranju i Nišu, a potom je školovanje nastavio u Beogradskoj bogosloviji.
Zamonašio se kao učenik trećeg razreda bogoslovije, a onda je dobio čin đakona i 1896. poslat u Srpsko podvorje u Moskvi gde je nastavio bogoslovsko usavršavanje na Duhovnoj akademiji koju je završio 1901.
Kada se vratio iz Rusije, postavljen je za starešinu manastira Rajinovca. U Prvom svetskom ratu bio je vojni sveštenik.
Pročitajte još: Ona je najstarija žena u Srbiji: Ima 114 godina i preko 100 praunučadi (VIDEO)
Od 1932. do 1938. godine bio je upravnik manastirske štamparije u Sremskim Karlovcima i urednik “Glasnika srpske patrijaršije” i starešina manastira Krušedola.
Platon je za episkopa moravičkog izabran je 1936. godine, a za ohridsko-bitoljskog izabran je 1938, godinu dana kasnije premešten je u Banja Luku.
Po dolasku Drugog svetskog rata naređeno mu je da napusti Banjaluku, pod pretnjom da će biti uhapšen ako ostane. Platon 5. maja 1941. godine uhapšen i odveden van Banjaluke gde je ubijen i bačen reku Vrbanju.
NJegovo telo pronađeno je u selu Kumsalima 23. maja 1941. godine. Prvo je sahranjen na vojničkom groblju u Banjaluci, a 1973. prenet je u banjalučku Sabornu crkvu. Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora 1998. godine, episkop banjalučki Platon proglašen je za sveštenomučenika i unet u Imenoslov svetih Srpske pravoslavne crkve.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU