Jednu od ovih stvari sigurno radite: Roditelji prave četiri greške koje NARUŠAVAJU SAN bebe

Kristina LJubisavljević

02. 05. 2022. 000000 14:30

Foto: pixabay

Šta iskusni roditelji kažu da nikada ne treba da radite jer to može samo pogoršati stvari.

Beba ostaje budna duže

Dosta roditelja živi u ubeđenju da će njihove bebe bolje i duže ujutru spavati ukoliko ih uveče drže budnim do kasno. To je prva zamka! Premorene bebe spavaju lošije! Prekasni odlazak u krevet dovodi decu u "hiperaktivni mod" i mnogo teže se mogu opustiti i zaspati, pa će se i noću češće buditi.

Kod novorođenčadi još i nema puno pravila, ali kad beba napuni tri ili četiri meseca, pravo vreme za odlazak na spavanje je 19 ili 20 sati. Čim prekrši rutinu, nastaju problemi.

Pročitajte još: Zašto DECA lažu? Psiholozi objašnjavaju zašto mališani pribegavaju NEISTINAMA

Često spavanje u pokretu

Ako beba često zaspi u kolicima, olakšava vam obavljanje obaveza napolju, ali bebe koje se nauče da spavaju u pokretu, teško se mogu uspavati u krevecu, što za dalje stvara probleme. Ako "ulove" pola sata sna u kolicima, znači da im spavanje nije dosledno, a bebe vole rutinu i doslednost. Za bebu je važno da zna kada je vreme da se priprema za spavanje i koje rutine slede.

Podizanje bebe čim zaplače

Prirodna je reakcija da kada čujete bebin plač poželite da je odmah podignete i utešite. Međutim, nekad to može biti i kontraproduktivno. Bebe u snu znaju da plaču i da "pričaju" dok sanjaju šta su proživele tog dana. Nije svaki zvuk koji dete proizvede u snu poziv u pomoć. Ako mislite da se dete može samo umiriti i zaspati, nemojte odmah dotrčati i podizati ga. Dajte mu malo vremena da pokuša da se smiri samo.

Pročitajte još: Da li je bezbedno kupovati POLOVNU OPREMU za bebe? Evo šta možete kupiti polovno, a šta NIKAKO ne bi trebalo!

Ljuškanje dok ne zaspi

Tepko je izbeći ovu zamku jer kad beba dođe, uz hranjenje i presvlačenje, ljuškanje u naručju je skoro sve što radite. Novorođenče jede svaka dva do tri sata, a njihovi ciklusi buđenja iz sna su još haotični i često zadremaju na kraju obroka. Dok se beba još privikava na život izvan materice, ljuškanje i hranjenje kako bi zaspala je u redu, ali oko četvrtog meseca počinje da se gradi rutina spavanje. U tom trenutku hranjenje i ljuljanje mogu postati problem, ako je to jedini način da vaša beba zaspi. Pošto se budi dva do šest puna po noći, svaki put kada se promeškolji, moraćete da je ljuljate.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU