Rutine koje bi mogle da pomognu kod problema sa NESANICOM: Ako ne možete da zaspite bolje ustanite iz kreveta

Kristina LJubisavljević

26. 04. 2022. 000000 21:20

Foto: Profimedia

Nesanica ponekad traje noć ili dve, ali u drugim slučajevima, to je stalni problem. Možete da imate hroničnu nesanicu, koja traje mesec dana ili duže i akutnu nesanicu koja traje dan, dane ili nedelje.

Nesanica se povećava sa godinama. Ponekad nesanica nestane nakon što se faktori načina života, kao što su porodični ili poslovni stres, reše. U ozbiljnijim slučajevima, rešavanje osnovnog uzroka može da poboljša kvalitet vašeg sna. Lečenje nesanice je važno jer ovo stanje može da poveća rizik za druge zdravstvene probleme.

Pročitajte još: Benefiti spavanja bez PIDŽAME! Poboljšava čak i reproduktivnost

Postoje ozbiljni zdravstveni rizici povezani sa hroničnom nesanicom. Prema izvoru Nacionalnog instituta za zdravlje, nesanica može da poveća rizik od problema sa mentalnim zdravljem, kao i opšte zdravstvene probleme, piše Healthline.

Šta uzrokuje nesanicu?

Postoji primarna nesanica, koja nema osnovni uzrok, i sekundarna nesanica, koja se pripisuje osnovnom uzroku. Hronična nesanica obično ima uzrok, kao što su: stres, nepravilne navike spavanja, kasne večere...

Postoji mnogo razloga zbog kojih možda imate problema sa spavanjem. Mnogi od njih su povezani sa  svakodnevnim navikama, načinom života i ličnim okolnostima. Ovi uključuju: nepravilan raspored spavanja spavanje tokom dana, posao koji podrazumeva rad noću, nedostatak fizičke aktivnosti, gubitak posla i razni drugi izvori stresa.

Pročitajte još: Psiholog za Magazin otkriva: Za zdravlje psihe - osluškujte telo!

Kako da upravljamo nesanicom?

Postoji mnogo strategija za lečenje nesanice. Pre nego što razgovarate sa lekarom svaetuje se da pokušajte da promenite način života:

  • uspostavite redovan raspored spavanja
  • spavajte i budite se u isto vreme
  • opustite se i smirite pre spavanja čitajući knjigu, meditirajući..
  • izbegavajte da pijete alkohol ili kofein u večernjim satima
  • završite sa svim teškim obrocima ili napornom fizičkom aktivnošću najmanje dva sata pre spavanja.
  • ustanite iz kreveta ako imate problema da zaspite
  • izbegavajte dremanje u kasnijim popodnevnim i večernjim satima

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU