Kako stres direknto utiče na vaš spoljašnji izgled i vaše lice? Možete "ostariti" preko noći

25. 04. 2022. 000000 18:00

Foto: piksabej

Stres je neizbežan. On ne samo da uznemiruje, već vas čini i razdražljivim. Ova prirodna fizička i mentalna reakcija može izazvati se odraziti na naš spoljašnji izgled. 

Pročitajte još: Psiholog za Magazin otkriva: Za zdravlje psihe - osluškujte telo!

Šta se dešava sa mojim telom?

Tehnološki napredak je postavio veće zahteve za naše vreme i energiju. Pošto ne dajemo prioritet našim tehnikama ličnog dopunjavanja i savladavanja stresa, posledice su veće nego ikad.

Kada smo pod velikim stresom, naše telo doživljava veliki udarac. Reaguje oslobađanjem hormona koji povećavaju disanje i otkucaje srca, a naši mišići postaju čvršći i spremni da odgovore na opasnost. „Hormoni stresa su dizajnirani da vam pomognu da preživite životno opasnu situaciju“, kaže njujorški dermatolog Doris Dej,  „Vaš krvni pritisak i nivoi energije rastu i vaše telo isključuje funkcije koje nisu ključne za vaš opstanak, poput varenja i reprodukcije. Pošto je vaše telo u stanju pripravnosti, vi razmišljate jasnije, a učenje i pamćenje su poboljšani. To je veoma korisno ako imate posla sa stvarno opasnom situacijom, ali u današnjem svetu, mi često reagujemo na manje situacije sa istim nivoom odgovora na stres. Nivoi stresa ostaju povišeni mnogo duže nego što je potrebno. Tokom ovih napada, fizički simptomi počinju da se manifestuju iznutra.

Loading...

Međutim, žene i muškarci drugačije doživljavaju stres.

Za žene, suočavanje sa stresom može dovesti do još većeg stresa. Primarne reakcije muškog moždanog obrasca su 'bori se ili beži'," dok je ženski obrazac mozga više vezan za 'brigu i prijateljstvo'." Kombinacija hormona stresa sa povišenim estrogenom i oksitocinom može da izazove da reaguju tako što žele da se brinu o drugima ili neguju značajne odnose.” 

Evo kako stvari postaju ružne

„Stalna zabrinutost izaziva oslobađanje adrenalina i drugih hormona stresa — koji vremenom mogu negativno uticati na našu kožu“, kaže dr Dej. „Istraživanja pokazuju da dugotrajni stres potiskuje imuni sistem u svim organima, uključujući našu kožu. Dermatolog iz Majamija dr Dženis Lima-Maribona kaže da je kortizol, primarni hormon stresa, glavni krivac. „Normalno, nivoi kortizola osciliraju prema našem unutrašnjem cirkadijalnom satu, sa vršnim nivoima ujutru i najnižim tačkama oko ponoći. Kada smo pod stresom, nivoi kortizola su poremećeni, što može izazvati akne i pogoršati stanja kao što su ekcem, psorijaza i atopijski dermatitis.

Naša koža, kosa i nokti su od najmanjeg značaja za naš opstanak. Dakle, u trenucima stresa, vredni vitamini i minerali su prioritet za vitalne metaboličke procese našeg tela i proizvodnju hormona stresa. Koža je spoljni barometar onoga što se dešava iznutra.  Beznadan ten je najmanja od naših briga - takođe možemo očekivati više linija i bora. „Stalno povišen nivo kortizola je kataboličan za telo.

Loading...

Stres ne samo da utiče na kožu i vaše lice, već utiče i na kosu, zube, nokte i na vaše celo telo. Kao što smo rekli, u borbi sa stresom, telo šalje vitamine u organe koji su od vitalnog značaja za naše zdravlje. Na poslenjem mestu su stvari koje nas u stvari čine lepim i zdravim! Zato pokušajte što pre da poradite na regulisanju dvevnih stresova i problema koje imate ili ukoliko sami ne možete da izađete na kraj sa njima, posavetujte se sa stručnjakom kako da izađete na kraj sa vašim problemima. 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU