Trzanje u snu: Uglavnom je bezazleno, ali nekad može imati i OZBILJNE UZROKE

20. 03. 2022. 000000 15:30

Foto: Profimedia

Hipnički trzaj je naziv za trzaj koji osetite kada tonete u san. Smatra se da je njega osetilo čak 70 odsto svetske populacije. Uglavnom nas trzaj probudi, ali razlozi za ovu pojavu su, uglavnom beningni. Postoji dosta uzroka ove pojave kojom se bave naučnici u raznim zemljama. Razna istraživanja i ispitivanja došla su do rezultata mogućih uzroka ovog manje prijatnog fenomena.

1. Stres

Hroničan stres i napetost mogu biti okidači. Zato se ne preporućuje gledanje stvari koje vas mogu uznemiriti pred spavanje. Tehnike opuštanja poput joge, čitanja, šetnje, slušanja klasične muzike mogu vas opustiti i smanjiti mogućnost da dođe do trzaja koji vas bude iz sna.

2. Unos velike količine kofeina

O potrebi ograničenog unosa kofeina naširoko se piše jer supstance poput nikotina i kofeina mogu prouzrokovati nesanicu, ali i češće trzanje u snu. Zato se preporučuje konzumiranje 2 do 3 šoljice dnevno jer sve više od toga izuzetno negativno utiče na funkcionisanje našeg organizma.

Pročitajte još: Kolo sreće se okreće: MLADI PAR OSVOJIO DžEKPOT OD 182 MILIONA FUNTI, A ONDA JE USLEDILO IZNENAĐENJE

3. Nedostatak sna

Još jedan od mogućih uzroka jeste nekvalitetan i nedovoljan san. Ako spavate manje od 7 sati, u isprekidanim intervalima i ne idete u krevet u isto vreme, dešava se da vaše telo ne dostiže dublje faze sna. U tom slučaju ono se ne može odmoriti i akumulirati dovoljno eneregije. Nedostatak sna može prouzrokovati i druge štetne posledice, ali i hipnički trzaj.

4. Apnea

Apnea je stručan naziv za nagli prekid disanja tokom sna, zbog čega se osoba naglo budi i teže dolazi do daha. Ukoliko vam se ovo javlja veće su šanse da ćete osetiti i propratne trzaje. Međutim, za ovu pojavu postoji naučno objašnjenje - kada spavamo, mišić ždrela se opušta, što ponekad može dovesti  do blokade vazduha. Ovo stanje može biti opasno jer postoji mogućnost da dođe do gušenja, ali i do drugih poremećaja poput jutarnjih glavobolja, kao i bolovi u grlu. Stoga, ukoliko primetite da se budite i otežano dišete tokom noći, najbolje bi bilo da posetite lekara.

Pročitajte još: SECIRAO TELA UMRLIH: Kako je Mikelanđelo, najveći umetnik svih vremena znao toliko o anatomiji čoveka?

Pored ovih uzroka mogu postojati i drugi poput sindroma nemirnih nogu. Ako primetite otežano disanje u snu, česte trzaje i gušenje trebalo bi da proverite sa lekarom da li je sve u redu.

Bonus video:

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU