Način na koji kuvamo pirinač ipak nije zdrav? Evo u čemu grešimo
Prema rečima stručnjaka i novim naučnim istraživanjima, metoda kuvanja u šerpi dok voda ne ispari, nikako nije zdrava, jer može doći do ozbiljnih problema sa zdravljem, uključujući bolesti srca i dijabetes.
Pročitajte još: Poboljšajte pamćenje i KONCENTRACIJU: Svakog jutra 3 minuta vežbajte JOGU MOZGA i to sa svojim detetom (VIDEO)
Ova metoda može da bude nedovoljna za uklanjanje arsena iz pirinča, koji sadrži toksine i pesticide, koji se nalaze u zemljištu. Arsen se na taj način zadržava i u pirinču. Prema savetima, najsigurniji način za kuvanje pirinča je da ga ostavite u šerpi da odstoji u vodi preko noći, a potom ujutru ispirate, sve dok voda ne postane prozirna.
Prisustvo arsena u namirnici, dokazao je profesor bioloških nauka Endi Meharg, koji je testirao kuvanje pirinča pomoću tri metode.
Prva metoda
Profesor je tetstirao najčešći način kuvanja. Stavljao je dva dela vode na jedan deo pirinča, a nakon isparenje vode, nivo arsena se nije promenio.
Druga metoda
Na jedan deo pirinča sipao je pet istih delova vode. Višak je tokom kuvanja pirinač izbacio, pa je samim tim i nivo arsena bio upola manji.
Pročitajte još: Šta je SINDROM kompjuterskog vida? Problem današnjice
Treća metoda
pirinač je u vodi ostao preko noći, a nivo otrovnih čestica bio je manji za 80 posto.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU