Da li volite BELI LUK? Važne prednosti zbog kojih ćete ga jesti još više

Kristina LJubisavljević

27. 02. 2022. 000000 09:40

Foto: Pixabay

Malo korenasto povrće pripada rodu luka Allium i nalazi se među najstarijim poznatim hortikulturnim kulturama. Istraživanja kažu da su ga koristili još Vavilonci pre 4.500 godina i Kinezi pre 2.000 godina. NJegov odličan ukus i svestranost učinili su ga osnovnim sastojkom u većini kuhinja širom sveta.

Čuvanje belog luka

Lukovice belog luka mogu da traju i do osam nedelja kada se pravilno skladište. Jednostavno je, držite ih na hladnom i tamnom mestu. Ukoliko primetite klice to ne znači da treba da ga bacite, samo se pobrinite da uklonite sve zelene izdanke pre upotreb.

Zdravstvene prednosti belog luka

Osim što daje izvrstan ukus brojnim receptima, beli luk takođe nudi neke neverovatno zdrave prednosti.

Pročitajte još: 5 biljaka koje važe za PRIRODNE ANTIDEPRESIVE: Podižu raspoloženje i teraju stres

Beli luk i hranljive materije

Beli luk obezbeđuje impresivan broj i količinu hranljivih materija u odnosu na nizak broj kalorija, što ga čini hranljivim sastojkom. Konzumacijom belog luka unosite mangan, vitamin B6, cink, sumpor, gvožđe, vitamin C, kalijum, kalcijum, magnezijum, selen i još mnogo toga.

Beli luk pomaže u smanjenju rizika od srčanih oboljenja

Značajna istraživanja su otkrila da beli luk igra ulogu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara, naime snižavanjem visokog krvnog pritiska i regulisanjem nivoa holesterola

Snažan antioksidans

Beli luk takođe pomaže u odbrani od slobodnih radikala, smanjenju oksidativnog stresa i borbi protiv sistemske upale. Beli luk je bogat antioksidansima poput polifenola i flavonoida, otkriveno je da adrži više od 20 polifenolnih jedinjenja. Hrana bogata antioksidansima može pomoći u zaštiti vaših ćelija od oštećenja slobodnih radikala, što zauzvrat može smanjiti rizik od bolesti povezanih sa hroničnim stresom i upalom.

Pročitajte još: OPASNIJA OD HOLESTEROLA I ŠEĆERA: Doktor upozorio na OVU KISELINU, tiho razara organe, a evo kako se reguliše

Beli luk ima antifungalna i antibakterijska svojstva

Beli luk ima potencijal da zaštiti od virusa, bakterija i gljivica, velikim delom zahvaljujući alicinu. Istraživači su pretpostavili da određena jedinjenja iz belog luka deluju na sprečavanje štetnih spoljašnjih mikroorganizama da napadaju zdrave ćelije, kao i da ometaju njihovu sposobnost rasta.

BONUS VIDEO