3 ozbiljna stanja koja se mogu otkriti redovnom kontrolom kod oftamologa
Redovni pregledi kod oftamologa važni su ne samo za vid, već i za prevenciju bolesti i otkrivanje ozbiljnih zdravstvenih stanja, kao što su glaukom i moždani udar.
Moždani udar i demencija
Rutinskim pregledom kod oftamologa može se otkriti poremećaj vida, ali i začepljenja krvnih sudova u zadnjem segmentu oka. Ova oštećenja mogu da uzrokuju kratke epizode gubitka vida. Obzirom da postoje brojne studije koje su potvrdile da ova oštećenja mogu biti jedan od prvih simptoma za moždani udar, ali i demenciju, veoma je važno da osobe starije životne dobi redovno imaju kontrole kod oftamologa, ali i mlađe osobe, naročito one koje već imaju problema sa visokim krvnim pritiskom, kao i osobe koje su u riziku od demencije ili ateroskleroze.
Osobe koje imaju povišen očni pritisak su u većem riziku od glaukoma
Provera očnog pritiska je neophodan test koji se obično izvodi pri svakoj poseti oftamologu.
Tečnost unutar oka se svakodnevno proizvodi u delu oka koji se zove cilijarno telo. Ova tečnost omogućava da oko zadrži pravilni okrugao oblik, a sama svrha merenja pritiska unutar oka jeste da se osigura da je očni pritisak u normalnom opsegu.
Glaukom je bolest u kojoj se optički nerv vremenom oštećuje, što u krajnjoj instanci može da dovede do gubitka vida. Iako se ne mogu svi slučajevi glaukoma sprečiti, postoje načini da se spreči pogoršanje glaukoma. Obzirom da je lečenje glaukoma najefikasnije kada se isti otkrije na vreme, redovni pregledi očiju i provera očnog pritiska (naročito kod osoba koje boluju i od dijabetesa) najbolji je način za prevenciju.
Kako osetiti očni pritisak?
Mnogi ljudi se pitaju kako osetiti očni pristisak, da li je isti u direktvoj vezi sa hipertenzijom i na koja stanja i obolenja može da ukaže? Ovde je važno naglasiti da povećan očni pritisak nema veze sa povišenim telesnim pritiskom i da se najčešće ne može osetiti, a ako se pravovremeno ne primeti da je očni pritisak uneravnotežen, može doći do mnogo ozbiljnijih stanja poput glaukoma.
Pregled očnog dna
Još jedan važan deo sistematskog pregleda kod oftamologa jeste pregled očnog dna. Na ovom pregledu lekar će detaljno ispitati zenicu, papile očnog živca, makule, retine i krvne sudove oka koje mogu da ukažu na brojne promene i obolenja. Između ostalog, pregled očnog dna može da bude jedan od načina za dijagnostifikovanje određenih tipova tumora na mozgu.
Koliko često bi trebalo ići na sistematski pregled kod oftamologa?
Za odrasle osobe od 18 do 60 godina starosti preporuka je da se redovan sveobuhvatan pregled očiju obavlja na svake dve godine, dok se za osobe starije od 60 godine preporučuje pregled na godišnjem nivou. Kod osoba koja nose kontaktna sočiva ili u okviru porodične medicinske istorije imaju stanja poput glaukoma, dijabetesa ili visokog krvnog pritiska, kao i osobe koje su imale povredu ili operaciju oka, trebalo bi da se sistematski pregled vrši svake godine i češće ukoliko lekar tako naloži.