Kako se pravilno koriste ŠTAPIĆI? Najzdraviji način da pojedete svoj ručak (VIDEO)
Ako volite da jedete kinesku hranu i često je naručujete, ovo je pravi tekst za vas.
Kako se pravilno koriste kineski štapići?
Prvi korak
Prvi štapić je vaše uporište. Zahvatite ga kao da ćete pisati sa njim. Sada namestite taj isti štapić da se uglavi na vrh vašeg srednjeg prsta ili domalog. Trebale bi da imate dve tačke dodira, jedna između kažiprsta i palca, a druga tačka na vrhu srednjeg prsta ili domalog.
Pročitajte još: Da li smo svi POGREŠNO KUVALI JAJA? Najbitnije je u kakvoj vodi se spremaju (VIDEO)
Drugi korak
Drugi štapić je pokretni deo. On radi sve dok vaš uporišni štapić samo stoji. Zahvatite drugi štapić sa palcem, kažiprstem i srednjim prstom.
Treći korak
Vežbajte hvatanje malih stvari pokretajući drugi štapić. Sada imate osnovnu ideju, ali svaka je ruka drugačija pa ćete morati malo da eksperimentišete sve dok ne nađete pravu kombinaciju pozicije štapića.
U trenutku kad možete sa štapićima da jedete oguljene kikirikije iz činije jedan po jedan tada znate da ste savladali ovu tehniku.
Zbog čega je dobro jesti jelo štapićima?
Štapići kao pribor za jelo su se prvi put pojavili tokom dinastije Šang, između 16. i 17. veka p.n.e.
Jeftine izrade i laki za rukovanje brzo su se odomaćili u Kini, a zatim i u većem delu Azije.
„Upotreba štapića je svakako izraz prefinjenosti“, smatra francuski sociolog i antropolog Žan Pjer Pulen, autor „Rečnika prehrambenih kultura“, za razliku od nekadašnjih evropskih trpeza na kojima su se namirnice sekle oružjem kako bi se istakao način na koji je aristokratija prigrabila vlast u državi, a to je nasilje.
U Kini se, pak, napredovanje na društevnoj lestvici ostvarivalo izučavanjem matematike i poezije.
Hladnom oružju - noževima i viljuškama, tako nije bilo mesto na stolu. „Nasilje“ se zadržavalo u kuhinji gde su se namirnice sekle, ne samo iz praktičnih razloga, već i da bi se izbeglo da gostu bude prinet velik komad mesa koji bi ga potsetio na ubijenu životinju“, dodaje Pulen.
Korišćenje štapića upućuje na blagost i dobronamernost, naveo je Pulen u izjavi za Frans anter.
Prema jednoj legendi, štapiće je izmislio prvi kineski car Ju Veliki koji je strahujući da bude ubijen, zabranio upotrebu noževa i viljušaka.
Jednom prilikom je bio toliko gladan da nije mogao da sačeka da se jelo ohladi te je iščupao dve grančice s kojima se poslužio kao hvataljkom, dodaje Pulen.
Mada se svi istoričari ne slažu oko porekla štapića, jedno je sigurno - jako su korisni za one koji ih redovno upotrebljavaju.
Naime, njihovim rukovanjem pokreće se više od 30 zglobova i 50 mišića na prstima, šakama i rukama.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU