Jure vas, a ne možete da POBEGNETE: Zašto u snovima TRČIMO sporije?

13. 12. 2021. 000000 21:30

Foto: Piksabej

Ukoliko ste se ikada pitali zašto u snovima trčite toliko sporo, jedno nedavno istraživanje je pokazalo da je uzrok tome to što se snovi zapravo doživljavaju kao usporeni snimak.

Danijel Erlačer, profesor Univerziteta u Bernu, sproveo je istraživanje koristeći "lucidne sanjare" - one koji mogu da kontrolišu svoje snove.

Pročitajte još: Zanimljivo istraživanje: Može li pričanje u SNU da razotkrije TAJNE?

Naučnici su zahtevali od spavača da označe vreme koristeći ranije dogovoren pokret očima. Volonteri su zatim jednostavno računali vreme praveći 10 koraka ili izvodeći gimnastičku tačku za koju im je bilo potrebno isto vreme kao za 10 koraka, a sve to beležeći vreme očnim pokretima.

Kada je upoređeno vreme potrebno za šetanje ili gimnastiku u snu s onim u stvarnom životu, naučnici su otkrili da, dok je za sve bilo potrebno više vremena u stanju sna, "značajne razlike su otkrivene samo kod zadataka sa motornom aktivnošću (šetanjem i gimnastikom)".

Konkretno, bilo je potrebno čak 50 odsto više vremena za izvođenje tih zadataka u snu nego na javi.

Naučnici pretpostavljaju da je to rezultat sporijeg rada mozga dok spavamo, mada ima i drugih pretpostavki.

"Noge su osnovni pogon za kretanje kroz život. Ukoliko osećate da su vam noge veoma spore, onda osećate da postoji nešto što pruža otpor vašem napretku", kaže psiholog snova Ian Volas.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU