Zašto neke ljude društvene mreže rastužuju? Psiholozi došli do odgovora

Kristina LJubisavljević

25. 11. 2021. 000000 10:00

Foto: Shutterstock

U poslednje vreme mnogo se govori i o tome kakav je njihov uticaj na psihičko zdravlje čoveka. Iako na prvi pogled deljenje često filtriranih footgrafija izgleda lepo i zabavno to bi moglo da nanosi i štetu.

Pošto je upotreba društvenih medija postala popularna tek u poslednjih nekoliko decenija, dugoročni efekti na mentalno zdravlje, međuljudske odnose i opšte ponašanje nisu definitivno poznati. Prema nekim studijama loše raspoloženje je jedna od nenamernih posledica korišćenja društvenih mreža. Ovo ne znači da mreže ne treba da koristite, one su sada deo modernog doba, ali bi trebalo da shvatimo zašto nekada nakon gledanja svih tih savršenih fotografija budemo malo i tužni i trudimo se da to otklonimo i uživamo u njihovim čarima.

Studije pokazuju dva uobičajena problema

U studiji objavljenoj u Journal of Social and Clinical Psichologi, Džordin Jang, student psihologije na Univerzitetu u Pensilvaniji, primetila je korelaciju između depresije i društvenih medija u svojim nalazima.

Pročitajte još: Započnite jutro PEVUŠENJEM: 4 iznenađujuće zdravstvene prednosti

- Ono što smo sveukupno otkrili jeste da ako koristite manje društvenih medija, zapravo ste manje depresivni i manje usamljeni, što znači da je smanjena upotreba društvenih medija ono što uzrokuje tu kvalitativni pomak u vašem blagostanju - kaže ona o studiji.

Tokom prikupljanja istraživanja, velika grupa studenata na univerzitetu bila je podeljena između onih koji su nastavili sa svojim uobičajenim navikama na društvenim medijima i onih kojima je dat veoma ograničen pristup platformama po izboru. Na kraju, oni sa ograničenim pristupom društvenim medijima iskusili su manje simptoma depresije koji su sami prijavili-

Poređenje nije zdravo

Psiholozi pokušavaju da shvate zašto društveni mediji rastužuju ljude i došli su do određenih ideja.

Ovaj problem kod nekih ljudi izaza to što se porede sa drugima. Onda se postavlja pitanje: "Kako se moj život uklapa u sve ovo?" Efekti ovoga mogu se povećati u zavisnosti od toga koliko često posećujete mreže jer dovodi do osećaja preopterećenosti. Možda ćete to moći u potpunosti da izbegnete tako što ćete da pratite samo naloge koji vam donose radost, a ne izazivaju poređenje, piše The List.