Da li znate šta je zdravstveni sindrom SLOMLJENOG SRCA? Ozbiljno preti ženama starijim od 50 GODINA

13. 11. 2021. 000000 19:30

Foto: Shutterstock

U vremenima ekstremnog stresa, nečije srce može promeniti oblik, izazivajući bol u grudima i druge simptome srčanog udara, ali bez začepljenih arterija. Ovaj zdravstveni problem naziva se sindrom slomljenog srca - jer se može dogoditi u trenucima tuge nakon što je voljena osoba nedavno umrla, a velika većina pacijenata su žene.

Pročitajte još: Udaću se jedino za vojvodu Marka Miljanova: Kako se Stefanija zaljubila u duplo starijeg udovca i zaprosila ga

Slučajevi su u porastu u SAD, posebno među ženama srednjih godina, pri čemu se najistaknutija grupa u riziku sastoji od onih starosne dobi između 50. i 74. godine, pokazalo je istraživanje objavljeno prošlog meseca u Journal of the American Heart Association.

Sindrom slomljenog srca pokazuje da stres emocionalni, fizički ili ekološki može da ometa pristup mozgu i srcu...

- Postoji nešto što se potencijalno dešava oko perioda perimenopauze, tako da nešto nakon 50. i sve do 74. godine, postoji mogućnost da se stanje razvije kod žena - kaže doktorka Suzan Čeng, viši autor studije i direktor javnog sektora. 

Pročitajte još: Zavirimo u trendove kose za 2022. godinu: Dizajneri kažu lepršavost

Tačni razlozi još nisu poznati, ali kardiolozi imaju neke teorije. Žene su činile 88% svih slučajeva ove kardiomiopatije u najnovijoj analizi. Postoji nešto u ženskoj biologiji što žene više dovodi u opasnost, što dovodi do teorija o tome da polni hormoni igraju ulogu, ali to nije cela priča jer je više o hormonima stresa, tvrdi Čeng.

Prolazak kroz tugu, nova dijagnoza raka, razvod, gubitak posla, operacija, saobraćajna nesreća ili jak bol mogu dovesti do ovog stanja. 

- Jasno je da postoji veza između mozga i srca kada pogledate sindrom slomljenog srca. Faktori rizika poput visokog holesterola, pušenja i visokog krvnog pritiska stvaraju uslove za razvoj srčanih bolesti, ali šta zapravo pokreće srčani događaj? Sindrom slomljenog srca pokazuje da stres emocionalni, fizički ili ekološki može da ometa pristup mozgu i srcu - primetila je Suzan Čeng.

Pročitajte još: OTVARA APETIT: Kremasta piletina U SOSU od spanaća i parmezana (RECEPT)

Prolazak kroz tugu, nova dijagnoza raka, razvod, gubitak posla, operacija, saobraćajna nesreća ili jak bol mogu dovesti do ovog stanja. Kod sindroma slomljenog srca, hormoni stresa „bori se ili beži“ rastu nesrazmerno situaciji, dok je u isto vreme osetljivost na taj skok posebno duboka kod obolelih pacijenata, utičući na srčani mišić i srčane ćelije, potvrdila je Čeng.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU