Danas se obeležava "Dan primirja", važan dan za istoriju: Kakva je simbolika NATALIJINE RAMONDE u Srbiji?
Decenijama velike sile koje su izašle kao pobednice u Prvom svetskom ratu obeležavaju današnji dan kao, "Dan primirja", dan kapitulacije Nemačke čime je rat zvanično zavšen.
Centralne sile, neformalni naziv koji se u Prvom svetskom ratu koristio za Nemačku i Austrougarsku, bile su na jednoj strani, a na drugoj zemlje istoka i zapada, sile Antante - Rusija, Francuska i Velika Britanija.
Primirje je potpisano na teritoriji današnje Francuske u vagonu francuskog maršala Ferdinanda Foša, kod gradića Kompjenj.
Pročitajte još: Ispovest srpskog rukometaša koji je bio u zatočeništvu: "Bio sam spreman da sebi oduzmem život! Scene su bile jezive" (VIDEO)
Simbol praznika u Srbiji, Natalijina ramonda
Cvet Natalijina ramonda ima višestruku simboliku, a u Srbiji je glavni simbol praznika "Dana primirja". Ovaj cvet uglavnom raste na istoku Srbije, retka je i zaštićena vrsta. Takođe može se naći na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan, mesto najvećih borbi na Solunskom frontu u Prvom svetskom ratu.
Druga simbolika je u tome što se ova biljka smatra feniksom. Čija se simbolika pripisuje i neustrašivoj srpskoj vojsci koja je posle svih stradanja i gubitaka, izašla iz rata kao pobednica.
Cvet je ime dobio prema kraljici Nataliji Obrenović. Krajem 19. veka u okolini Niša ramondu je primetio dvorski lekar Obrenovića, Sava Petrović, zajedno sa botaničarem Josifom Pančićem. Inspirisani lepotom kraljice cvetu je dodeljeno ime Natalijina ramonda.
Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.