ISPRAVKA: IVERMEKTIN nije lek za KOVID-19, i ne izaziva sterilitet kod MUŠKARACA
Ivermektin je lek koji se koristi za lečenje određenih oboljenja izazvanih parazitima kod životinja, a mogu ga koristiti i ljudi, ali uz dosta pažljivije doziranje.
Međutim, tokom trenute borbe protiv pandemije koju je izazvao virus Covid-19, pojavila se informacija na ovnovu neadekvatnih istraživanja da je ivermektin efikasan protiv korone, zbog čega su ga ljudi počeli piti "na svoju ruku", i bez saveta lekara.
Pročitajte još: Jesen umiruje MIGRENU, ali ako redovno radite jednu stvar
Kako navodi "The Guardian", u Oklahomi je zbog predoziranja ovim lekom došlo do još većeg opterećenja tamnošnjeg zdravstvenog sistema, zbog čega su Američka Agencija za hranu i lekove (FDA), Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) izdali upozorenje da ovaj lek, a naročito formulu namenjenu lečenju životinja, ne treba koristiti za lečenje bolesti Covid-19.
FDA navodi da se trenutno sprovode klinička ispitivanja u kojima se testira efikasnost ovog leka za lečenje bolesti Covid-19, ali i napominje da je uzimanje velikih doza ovog leka, koji nije odobren za lečenje ove bolesti, opasno, prenosi sajt "Raskrinkavanje.ba".
Pored dezinformacije da leči koronu, za ivermektin se pisalo da izaziva i sterilitet kod muškaraca.
Mnoge studije, počevši od one iz Nigerije iz 2011. godine, došle su do zaključka da ovaj lek kod muškaraca izaziva neplodnost, preciznije da je uticao na smanjenje broja spermatozoida.
Čak je i portal "NewsChannel8", preneo istraživanje iz Nigerije, za koje se kasnije ustanovilo da nije adekvatno sprovedeno. Članak o tome da ivermektin izaziva sterilitet kod muškaraca, uklonjen je sa ovog portala, uz sledeću napomenu urednika, koju je portal "Raskrinkavanje.ba" preneo u celosti:
"S obzirom na zabrinutost publike u pogledu efikasnosti i tačnosti naučnih metoda korišćenih u studiji Ivermektina, sprovedenoj u Nigeriji 2011. godine, stanica koja je originalno izvestila o ovome, KTSM, izdala je sledeću ispravku:
Nacionalna priča o Ivermektinu i studija o njegovom uticaju na reproduktivno zdravlje muškaraca, koju je objavio KTSM, uklonjena je s naše web stranice.
Zabrinutost zbog naučno-istraživačkih metoda, istinitosti originalnog, recenziranog izveštaja te javnih izjava Uprave za hranu i lekove (FDA), u kojima se kaže da neplodnost nije poznata nuspojava Ivermektina, doveli su do naše uredničke odluke da uklonimo priču."
Shodno svemu navedenom, ispravili smo tekst koji smo prethodno objavili pod naslovom "Muškarci koji su popili IVERMEKTIN, postali su sterilni".
U prvobitnoj verziji teksta, pisalo je o tome da se ivermektin koristio kao lek protiv kovida, i da su muškarci koji su ga pili postali sterilni, pozivajući se na podatke studije iz Nigerije, iz 2011. godine.
Na osnovu podataka sa sajta "Raskrinkavanje.ba", prvobitni članak smo u potpunosti izmenili, i uklonili neproverene informacije, kao što su sterilitet izazvan korišćenjem ivermektina i ivermektin je lek protiv kovida.
Umesto tih informacija, uneli smo podatke o studiji iz Nigerije, za koju je ustanovljeno da nije adekvatno sprovedena, kao i činjenice o leku ivermektin - čemu je namenjen, kako je došlo do predoziranja tim lekom, kao i upozorenje Američke Agencije za hranu i lekove (FDA), Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Svetske zdravstvene organizacije (SZO) da ovaj lek nije namenjen za lečenje kovida.
Napomena: Zahvaljujući portalu "Raskrinkavanje.ba", ovaj članak je izmenjen, i informacija koju smo plasirali je ispravljena.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU