Kada se unose sobne biljke? Postoji jedan, najpouzdaniji ZNAK

25. 09. 2021. 000000 14:00

Foto: Šater

Izneli ste ga iz stana na proleće, da bi uživalo u čarima lepog vremena, baš kao i vi, gledajući ga kako se šepuri na suncu u punom sjaju, ali je sada vreme da ga vratite u svoj dom. Ovo se posebno odnosi na palme, fikuse i dracene, kao i na sve vrste kaktusa. Najbolje bi bilo da ih najpre premestite u hladovinu, na nekoliko dana, pa tek onda unesete u kuću.

Pročitajte još: PET načina da pretvorite PLASTIČNE saksije u DEKORATIVNE predmete koji privlače pažnju! (FOTO)

Kada se unosi cveće u sobu?

Zvono za uzbunu uključiće se čim temperatura padne ispod 10 stepeni - tada biste morali sve sobno cveće da unesete tamo gde mu je i mesto. Prethodno uklonite sa biljaka suvo lišće i nečistoće, da ne biste sa njima uneli i nepoželjne bubice, mušice ili crvene paukove (oni lako prelaze i na ostale biljke) koje mu naknadno mogu praviti problem. Operite listove vlažnim sunđerom, a cveće koje možete istuširajte, blagim mlazom vode, sačekajte da se osuši i rasporedite po želji, odnosno onako kako je stajalo u stanu i pre iznošenja.

Prvo očistite listove biljaka!

Pročitajte još: Tri biljke koje sadimo na jesen: Cvetaće sve do zime

Stavite ih u prozor Foto: Šater

Potrudite se da ga postavite uz prozor, da bi imalo dovoljno svetla, koje će mu naročito biti potrebno u prvim danima nakon preseljenja. Vodite računa o tome da ne bude na promaji, niti prevelikoj toploti, jer to može prouzrokovati tamnjenje i opadanje listova.

Pročitajte još: Jesen je vreme i za SMRDIBUBE: Postoji nekoliko rešenja

Kaktusi

Ako venu listovi?
Ne plašite se ako primetite da pojedini cvetovi počinju da venu, samo dodajte na vrh noža šećera u vodu i podići će svoje glavice vrlo brzo. Nemojte presađivati cveće ukoliko nema preke potrebe za tim, a i tada ga obavezno prebacite u malo veću saksiju.

Posebno pripazite kaktuse, jer oni ne smeju da budu ni blizu hladnog poda. Zaštitite ih od zime, i ne dirajte do marta - u tom periodu bi trebalo da miruju. Ako imate zastakljenu terasu sa blagim izvorom grejanja, slobodno ih ostavite tamo, uživaće, nezaliveni.

Orošavajte cveće

S druge strane, ostalo sobno bilje trebalo bi da zalivate, odstajalom vodom, ali znatno manje nego leti, jer je proces fotosinteze manji.

Možete ga povremeno i orošavati, zalivati čajem, vodom u kojoj ste prethodno skuvali jaja (bogata je mineralima), pa povremeno i pivom (paprat ga najviše “voli”).

Pročitajte još: Najskuplje SOBNO CVEĆE na svetu, a nešto slično svi imamo u domovima! (FOTO)

Početkom jeseni, trebalo bi i da prehranite biljke organskim preparatima, odabranim prema vrsti lišća i cvetova. I one, baš kao i ljudi na prelasku godišnjih doba, pate od manjka minerala i vitamina, koje ćete im na ovaj način nadoknaditi.