Nova ZAVISNOST: Tanoreksija je sve češća među srednjoškolkama, a lako se prepoznaje
Uprkos lekarskim upozorenjima o štetnosti izlaganja UV zracima, pripadnice lepšeg pola i dalje ne odolevaju da leto "potroše" na prekomerno sunčanje - na otvorenom ili pod lampicama solarijuma. Put od želje da se dobije preplanuli ten do zavisnosti od uvek tamne puti, odnosno tanoreksije, često nije dug. A štetne posledice po zdravlje nisu male.
Pročitajte još: Ketrin Zita Džons ispratila ćerku na koledž, pa u kupaćem vežbala hulahop (VIDEO)
Žene su lako upale u još jedan ambis modernosti - potrebu da povećaju grudi, "dorade" usne, "ispeglaju" bore... Imperativi ultimativne lepote koji se plasiraju na društvenim mrežama, ali nam "iskaču" i u TV reklamama i provociraju sa bilborda, dodatno sve komplikuju.
- Kako se objašnjava tanoreksija?
- To je oblik zavisničkog ponašanja koji pokreće sve one psihološke mehanizme koje aktvira i zloupotreba psihoaktivnih supstanci, alkohola ili pak patološko kockanje i igranje video-igara. Pod uticajem UV zraka u većoj meri aktiviraju tzv. endorfini, koji podstiču efekat blagostanja i zadovoljstva. Tako se pokreće zavisnički mehanizam - kaže Jelena Jovičić, defektolog i psihoterapeut u edukaciji, čija je ovo oblast rada i istraživanja..
Pročitajte još: Pripremite dva jesenja komada garderobe: Ko bi rekao da će se nositi danju? (FOTO)
Da je zaista reč o jednoj vrsti zavisnosti, govore i istraživanja koja potvrđuju pozitivan učinak leka koji se koristi u tretmanu zavisnosti od opijata, na zavisnost od izlaganja UV zracima.
- U kojoj meri je ona uzela maha kod mladih devojaka, čak i kod srednjoškolki?
- Putovanja su postala dostupna i širim društvenim grupama, a samim tim i određene destinacije i način provoda. U novije vreme, kod mladih devojaka je ideal lepote dodatno kompromitovan i njegovim nametanjem od strane medija i društvenih mreža, a naročito sa aspekta lagodnog i bezbrižnog života kakav se plasira, recimo, na "Instagramu". S druge strane, imamo i marketinške poteze koji popularizuju solarijume kroz reklamiranje lampi - ističe Jovičićeva.
Pročtiajte još: BRUKA: Brat Megan Markl ulazi u rijaliti! Sa njim je i bivši očuh Kim Kardašijan
- Koji su jasni simptomi da je reč o zavisnosti od sunčanja?
U pozadini tanoreksije je beg od izazova
- Kada već postoje posledice i osoba je svesna štetnosti, a i dalje nastavlja sa sunčanjem ili bilo kojim drugim štetnim ponašanjem, možemo govoriti o zavisnosti. Sasvim je izvesno da je osoba koja je dobila opekotine višeg stepena, ili pak neko maligno oboljenje kože, imala neke posledice ili barem naznake posledica i ranije, ali uprkos tome nije redukovala svoje štetno ponašanje.
Taman ten po svaku cenu Foto: Piksabej
U pozadini tanoreksije su iskrivljena slika o sebi, beg od stresa i izazova, nisko samopouzdanje, psihička teskoba koju osoba projektuje na nezadovoljstvo fizičkim izgledom, pogrešna uverenja vezana za fizički izgled koja mogu sezati i do nivoa psihičkog poremećaja koji se naziva dismorfofobija, a koji predstavlja doživljaj obolele osobe da su delovi njenog tela ružni i deformisani - ističe Jovičićeva.
Pročitajte još: GLAMUR U SEPTEMBRU! Deca slavnih krenula u gimnaziju, a školarina je kao stan u Beogradu: Za njih godina košta 76.000 EVRA! (FOTO)
- Na koji način bi trebalo da se pristupi lečenju ovog oblika zavisnosti?
- Veoma je važno da se adekvatno proceni stanje osobe koja traži pomoć, ali i njeni kapaciteti. Kao i kod svake zavisnosti, u obzir dolazi kombinacija farmakoterapije i psihoterapije, uz pravila koja bi imala za cilj uvođenje kontrole nad ponašanjem.
Često je primenjivana kognitivno-bihevioralna psihoterapija, čiji je glavni okvir intervencija usmerena na identifikaciju i redukciju pogrešnih uverenja i iracionalnih načina razmišljanja - zaključuje Jovičić.