Prepoznajte upalu uha kod dece: Čest problem tokom letnjih meseci
Deca su posebno osetljiva, a možemo da im pomognemo ako na vreme uočimo prve simptome.
- Upala spoljašnjeg ušnog hodnika je posledica dugotrajnog kvašenja kože u ušnom kanalu koja nije predviđena za kvašenje. Voda u kojoj se dete kupa, nikada nije dovoljno čista, i posebno ako zaostane vode u spoljašnjem uhu, onda su to idealni uslovi zarazvoj bakterija i gljivica, i za razvoj zapaljenja - objasnila je pedijatar dr Radmila Kosić za RTS.
Pročitajte još: Kuvani KAKAO je mnogo bolji od kafe? Daje isti podsticaj, ali traje duže, bez nuspojava! (RECEPT)
Problem može da nastane i u malim porodičnim bazenima, koji se često ne hlorišu i ne prazne redovno. U njima je potrebno menjati vodu svakoga dana.
Prvi simptomi upale su jasni; kada dete počne da plače i da se drži za uho, tada je vreme da se krene sa terapijom. Kod beba se javlja neutešan plač i odbojnost prema hrani.
Dr Kosić savetuje da, dok se ne stigne do lekara, roditelji detetu mogu olakšati bol i sniziti telesnu temperatutu sirupom. Dejstvo sirupa neće promeniti nalaz tokom pregleda, ali će pomoći detetu.
- Ni od narodne medicine ne treba bežati, naši preci su se tako lečili godinama, a danas imamo savremene metode, pedijatar je uvek blizu, otorinolaringolog takođe - komentariše dr Kosić maslinovo ulje i beli luk kao narodni lek.
Pročitajte još: Berite LAVANDU i uživajte u ŠEST blagodeti: Ublažava bol i uvodi u dubok san!
- Terapija je lokalna, deca ne dobijaju antibiotske sirupe, već dobiju lokalno - antibiotske i kortikosteroidne masti ili kapi. Nikako ne treba pokušavati vađenje cerumena - naglasila je dr Kosić.
Nakon propisane terapije, oporavak se očekuje u roku od pet do sedam dana.
Dr Kosić objašnjava da je cerumen, kao ušna mast - nešto što je priroda „smislila" za taj deo našeg tela, da je njemu mesto u uhu, i da se vadi samo ako se stvori cerumenski čep, i to kod stručnog lica.
Kada je reč o štapićima za uho, dodaje da njihova upotreba sabija cerumen, pravi čep i da može uzrokovati dodatne neprijatnosti, te ih ne treba koristiti.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU