Šta se seje u julu? Obezbedite sveže povrće za jesen!
U julu i samom početku avgusta možete zasaditi povrće koje će vam stići u jesen i obradovati vas svežinom.
Napravili smo listu povrća koje možete zasaditi u narednih 15 dana.
Pročitajte još: Bršljan POTOS prečišćava vazduh i donosi novac! Stavite ga pored rutera i zaštitite se od zračenja (FOTO)
Rotkvice i rotkve
Za jesenju upotrebu, seje se krajem jula i u avgustu sukcesivno na svakih 7-10 dana. Razmak setve je 5-10 cm u redu i 20-50 cm zmeđu redova. Kao i rotkva, i rotkvica se može sejati omaške ali radi dobijanja plodova boljeg kvaliteta, neophodno je proređivanje.
Krastavac kornišon
U redove se seje na 80-100 cm razmaka red od reda i u redu 20-30 cm biljka od biljke. Kornišoni se seju gušće. Od dana zametanja plodova do berbe treba da prođe od 30 do 40 dana.
Boranija
Seje se na rastojanju 40-60 cm između redova, a u redu 4-7 cm zrno od zrna. Veoma je preporučljivo zalivanje neposredno posle setve, radi što bržeg i ujednačenijeg nicanja. Navodnjavanje nakon nicanja treba nastaviti svakih desetak dana. Obično se seje na mestu ranog kupusa, graška, luka srebrenjaka ili salate.
Foto: Piksabej
Karfiol
Setva za proizvodnju rasada obavlja se krajem juna, rasad koji pristiže za mesec dana rasađuje se krajem jula na otvorenim parcelama a formiranje glave počinje krajem septembra. Kada glave dostignu prečnik 3-5cm, vade se cele biljke i unose u kanale dubine 20-30cm, nakon čega je potrebno dobro ih zaliti.
Cvekla
Seje se na rastojanju 40-50 cm red od reda, ili u trakama na 20-25 cm red od reda, a rastojanje između traka je 50-60 cm. Dubina setve je 2-4 cm.
Pročitajte još: Mojsijeva torbica u cvetu krije poklon za vas: Lako se održava i uspeva svima! (FOTO/VIDEO)
Kupus
Najbolji predusev za kasni kupus su mahunarke jer ostavljaju zemljiše obogaćeno azotom. Proizvodnja ne sme da se obavlja na mestima gde su prethodno bile gajene kupusnjače. Seje se na razmak 25-30cm između redova i 1,5-2cm u redu. Za berbu pristiže krajem oktobra, početkom novembra.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU