TUŠT: Lekovita biljka koja se smatra KOROVOM, a zdravija je od SPANAĆA

12. 07. 2021. 000000 07:30

Foto: Piksabej

Tušt je veoma izdržljiva biljka koju možete videti skoro svuda – u baštama, dvorištima, ili pak uz ulice i trotoare. S obzirom da se smatra korovom, mnogi je čupaju, jer narušava izgled bašte i betonskih površina.

Međutim, malo ko zna da je tušt zapravo koristan korov jer je i te kako lekovit.

Pročitajte još: "Devojačka sreća": Zašto spatifilum treba pokloniti neudatoj devojci?

Tušt je jednogodišnja biljka koja vodi poreklo iz Azije, ali je rasprostranjen i po svetu gde vlada topla klima.

U zavisnosti od krajeva, kod nas se naziva još i tušanj, tušnjak, tušac ili portulak.

Zašto je tušt zdrav?

Tušt se zbog svojih lekovitih svojstava koristi u narodnoj medicini, ali i u gastronomiji.

Sadrži veću količinu omega-3 masne kiseline, vitamine A, C, i E, visok nivo karotena i antioksidanata, kao i mnogo minerala poput magnezijuma, kalcijuma, kalijuma, cinka i gvožđa, pa je zbog svega navedenog koristan za kožu, krv, urinarni i digestivni sistem.

Tušt takođe sadrži najviše zdravih masnih kiselina u odnosu na sve postojeće lisnato zeleno povrće, poput spanaća, koje svakodnevno jedemo.

Izvestan broj medicinskih studija pokazao je efikasnost tušta u smanjenju nivoa holesterola u krvi.

Foto: Piksabej

Kako izgleda tušt?

Tušt ima mesnate zelene listove, crvenu stabljiku i žute cvetove, koji mogu biti pojedinačni ili grupisani u dva-tri cveta.

NJegovo stablo može da dostigne visinu između 15 i 30 cm. Brzo se širi po površini zemljišta, i na taj način potiskuje druge biljke, te se zbog toga smatra korovom.

Foto: Piksabej

Tušt u gastronimiji i medicini

Tušt se u gastronomiji najčešće upotrebljava svež za pripremu pesto soseva, raznih salata, smutija ili drugih priloga uz jelo. Može da se suši i kozervira za upotrebu tokom zime.

U narodnoj medicini tušt se koristi za poboljšanje imuniteta i cirkulacije, za jačanje srca, kao i za snižavanje nivoa holesterola u krvi.

Takođe, tušt može pomoći i kod zarastanja rana, sprečavanja glavobolje i migrene. Jača kosti, potpomaže razvoju dece, a delotvoran je i kod problema sa štitnom žlezdom.

Foto: Piksabej

Kako se uzgaja tušt?

Tušt je veoma otporna i zahvalna biljka, koja može da raste pod raznim okolnostima. Najviše mu odgovaraju dobro osunčana mesta sa zemljištem u kojem će biti dobra drenaža.

Odlično će napredovati i tokom vrelih letnjih dana, a preživeće i sušu. Ne zahteva preteranu negu nakon sadnje. Dovoljno je samo povremeno zalivanje, i redovno rezanje precvetalih delova.

Pročitajte još: STRELICIJA ili "RAJSKA PTICA": Jedan od najlepših cvetova na svetu

Idealan period za sadnju tušta je proleće. Nakon četiri do šest nedelja dostići će svoju zrelost,  a prvi cvetovi pojaviće se već u julu, i cvetaće do septembra.

Imajući na umu da se tušt često može naći i pored puta, savetuje se da takvu biljku ne presađujete u kućnu baštu, jer je koren najverovatnije kontaminiran izduvnim gasovima.

Stoga se preporukuje da se seme tušta kupi u semenarnici ili poljoprivednoj apoteci.

Zbog svoje prirode, tušt je veoma jak i izdržljiv "konkurent" - lako se razmnožava i potiskuje druge biljne vrste, tako da ga ne treba saditi pored ukrasnog cveća.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU