KAKO NAJMLAĐE ZAŠTITI OD SUNČANICE?! Poslušajte UPOZORENJE pedijatra i posebnu pažnju obratitie na JEDNU STVAR!
Preporučuju nošenje zaštite na glavi, ali i česta hlađenja kupanjem i tuširanjem.
Pedijatri poručuju da su deca osetljivija na visoke temperature u odnosu na odrasle i da su sklonija sunčanici i pregrijavanju. Preporučuju nošenje zaštite na glavi, ali i česta hlađenja kupanjem i tuširanjem.
Predsednik Udruženja pedijatara Srbije prof. dr Georgios Konstantinidis rekao da su deca osetljivija na visoke temperature i da lakše podležu negativnim efektima toplote sunca.
- Sasvim sigurno da je potrebna zaštita, pre svega glave sa nekim kačketom. Izbegavati neko vreme od 12 do 17 sati. Sad je već i do 17 sati toplo, uz hlađenje, kupanje i sve ostalo - kaže Konstantinidis.
On ističe da bi, ukoliko se pojavi povišena telesna temperatura, uzroke najprije trebalo tražiti u ovakvim danima napolju.
- Možda će jedna doza brufena ili tuširanje mlakom ili hladnom vodom rešiti situaciju - navodi pedijatar.
Ipak, napominje da ne bi trebalo isključiti mogućnost infekcije i u tom slučaju bi se trebalo obratiti pedijatru.
Razlika u temperaturi ja KLJUČNA
Govoreći o boravku dece i mladih u klimatizovanom prostorijama, Konstantinidis kaže da razlika u temperaturi ne bi trebalo da bude veća od pet do deset stepeni, ali i da je ponekad nemoguće napraviti idealnu razliku u temperaturi.
- Naša deca su, kao i mi, pravljena za našu planetu. Ne bih tu bio previše paranoidan, ali svakako treba izbegavati ekstreme i ne ući sa 45 na 25 stepeni, jer je to svakako rizik da se neka bolest razvije u takvim slučajevima - ističe dr Konstantinidi.
On naglašava da su deca osetljivija nego odrasli i da to treba uvek imati na pameti:
- Koliko god da su na neke stvari, kao što je recimo korona, oni otporniji, u načelu, na sve bolesti i patološka stanja, ona su osetljivija - rekao je on za RTS.